Після заяв Верещук про отримання українцями російського паспорта правозахисники вимагають виваженішої комунікації

Дата: 20 Липня 2022
A+ A- Підписатися

Після заяв віцепрем’єр-міністерки з реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук про те, що добровільне отримання українцями російського паспорта має розцінюватися як кримінальний злочин, правозахисники вимагають обережної та виваженої комунікації з урахуванням становища громадян на тимчасово окупованих територіях.

З відповідною заявою виступили понад десяток правозахисних організацій. 

Напередодні, 19 липня, Верещук заявила виданню “РБК-Україна” про свою позицію щодо отримання українцями паспорта Росії.

“Мета росіян очевидна: за допомогою паспортів вони хочуть виправдовувати порушення міжнародного права, збройну агресію і незаконну окупацію. Ми повинні відповісти чітким правовим регулюванням, за яким примусова паспортизація та участь у ній кваліфікуватимуться як воєнний злочин з подальшим кримінальним покаранням”, – сказала посадовиця.

Слова Верещук викликали обурення в правозахисників, адже встановлення відповідальності за отримання паспорта окупаційних органів, про яку говорить посадовиця, суперечить політиці держави в цій сфері.

“Відповідна політика держави щодо невизнання будь-якого громадянства на окупованих територіях закріплена і в стратегічних документах, що визначають політики реінтеграції та деокупації. Та й сама логіка слідчої практики з 2014 року визначає таку паспортизацію як злочин країни-агресора, а наших громадян – як жертв такого злочину, а не злочинців”, – кажуть підписанти звернення.

Ще у квітні 2019 року російська влада спростила отримання російського громадянства для жителів окупованих районів Донецької та Луганської областей. Згодом з тексту відповідного наказу прибрали слова щодо “окремих територій”, а тому в спрощеному порядку по паспорт могли звертатися вже всі жителі Донбасу. 

Цього року Путін спростив отримання громадянства й для мешканців окупованих територій Херсонської та Запорізької областей, а невдовзі – для всіх українців.

У відповідь на це МЗС України випустило заяву, відповідно до якої паспортизація українців є юридично нікчемною, не матиме правових наслідків для України і є “затягуванням зашморгу на шиях мешканців тимчасово окупованих територій”.

“Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Міністерство закордонних справ України мають діаметрально протилежні погляди на паспортизацію паспортами громадян РФ”, – констатують правозахисники.

Окрім цього, факт добровільності набуття громадянства РФ на окупованій території є більш ніж сумнівним. Так, Кримінальний кодекс передбачає фізичний та психічний примус і визначає – в разі застосування фізичного примусу, що позбавляє особу, до якої він застосовується, фізичної можливості вчинити на власний розсуд, її кримінальна відповідальність повністю унеможливлюється.

Фото: sprotyv.mod.gov.ua

“Відповідальність за діяння, вчинені під фізичним примусом, який не позбавляє особу фізичної можливості вчинити на власний розсуд, або ж під психічним примусом, вирішується за правилами крайньої необхідності, а саме – відповідальність за завдання шкоди настає тільки у випадку перевищення меж крайньої необхідності, тобто якщо заподіяна шкода є більшою, ніж відвернена шкода… Практика трактування крайньої необхідності доводить, що отримання російського паспорта громадянами України, щоб зберегти роботу або ж перереєструвати бізнес, який можуть “націоналізувати”, може вважатися перевищенням меж крайньої необхідності”, – пояснюють правозахисники.

Водночас підписанти звернення звертають увагу, що зміна громадянства у визначений законодавством спосіб не є суспільно небезпечним діянням, а тому й вважати це кримінальним правопорушенням не можна, зокрема бо такі дії є реалізацією конституційного права, передбаченого статтею 25 Конституції. Згідно з цією статтею, громадянин не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство, а обмежити це право не можна й під час воєнного стану.

“Встановлення кримінальної відповідальності саме за набуття громадянства іншої держави, навіть якщо йдеться про громадянство держави-агресора, є обмеженням права змінити громадянство”, – констатують правозахисники.

Це не вперше, коли українські посадовці ведуть дискусії стосовно позбавлення українців громадянства, притягнення до кримінальної відповідальності, конфіскації майна, позбавлення соціальних виплат чи пенсії через отримання російських паспортів.

 ZMINA вже розповідала, чому такі ідеї видаються дивними й суперечать законам України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: