Кабмін хоче позбавляти українців пенсії за російські паспорти: що з цим не так?

Дата: 08 Травня 2019
A+ A- Підписатися

Кабінет Міністрів України може розглянути питання можливості позбавлення пенсії українців з тимчасово окупованих територій Донбасу, які отримали російські паспорти. 

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила міністерка у справах ветеранів Ірина Фріз.

За її словами, уряд ініціював опрацювання пропозиції щодо внесення громадян, які отримали паспорти Росії, до бази даних з подальшим позбавленням їх статусу отримувачів соціальних виплат чи пенсій з боку України. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні уряду заявив, що Україна не визнаватиме паспортів, які видала Росія українцям на Донбасі. 

“Ми розуміємо, що це порушення всіх норм. Ми ніколи не визнаємо і не будемо визнавати громадянства, яке видає і видаватиме країна-агресор. У нас є наш паспорт – український, яким ми пишаємося, який є символом свободи й демократії. Ми ухвалюємо рішення, аби визначити всі паспорти, які будуть видані громадянам України на нашій території, порушенням норм права. Ці паспорти будуть визнані незаконними – при перетині державного кордону і використанні на території держави. Такою буде наша відповідь на гібридні дії Росії”,сказав він.  

У свою чергу адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова наголошує, що питання видавання російських паспортів за спрощеною процедурою громадянам України, які проживають на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, заслуговує особливої уваги з боку влади України. Проте дискусії стосовно позбавлення їх українського громадянства, чи притягнення до кримінальної відповідальності, чи настання для них інших негативних наслідків (позбавлення соціальних виплат чи пенсії) через це, видаються дивними.

“По-перше, відповідно до Закону України “Про громадянство України”, навіть якщо громадяни України отримують громадянство або підданство іншої держави, то у правових відносинах з Україною вони визнаються лише громадянами України. По-друге, позиція прем’єр-міністра, яка була озвучена на засіданні Кабміну, щодо невизнання паспортних документів, виданих РФ, суперечить ідеї покарання за отримання такого паспорта (в даному випадку – обмеженню права на соціальний захист). Оскільки сам факт невизнання владою України паспортів РФ, отриманих мешканцями окупованих територій України, тягне за собою відсутність правових наслідків отримання такого документа”, – каже Луньова. 

Подібну думку висловили й голова Комітету Верховної Ради з прав людини Григорій Немиря та двоє членів комітету Ірина Суслова та Рефат Чубаров, які випустили заяву, де застерегли політиків від обговорення питання можливості позбавлення громадян України громадянства в разі, якщо вони отримали паспорти РФ. 

“Нагадуємо, що громадянство України – це правовий зв’язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках. Не існує і не може існувати жодних автоматичних чи “майже автоматичних” механізмів втрати громадянства України громадянами України. Як не існує можливості позбавлення громадянина України громадянства України. Закликаємо публічних осіб держави утриматися від “каральної” риторики і залякування мешканців окупованих територій Донецької та Луганської областей стосовно позбавлення їх громадянства України. Наша держава не повинна узалежнювати ставлення до своїх громадян від дій держави-агресора чи від прийнятих нею рішень”, – зауважили вони. 

Як відомо, 24 квітня президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощене надання громадянства жителям окупованих районів Донецької і Луганської областей. Право на спрощене отримання громадянства відтепер мають люди, які постійно проживають на Донбасі. Для отримання російського паспорта влада РФ пропонує українцям, які живуть в окупованих районах Донецької та Луганської областей, подати відповідну заяву, копію документа, який підтверджує особу і місце проживання, свідоцтво про шлюб, а також свідоцтво про народження, якщо дитині просять надати громадянство РФ. Відтепер розгляд заяв про спрощене надання громадянства має, на думку російської влади, займати не більше трьох місяців. 

Українські політики та міжнародні партнери одразу після оприлюднення указу наголосили, що такий крок Росії підриває мінські домовленості та фактично є провокацією з боку російської влади. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter