Після російської окупації Криму, на півострові погіршилася екологічна ситуація – Представництво Президента України в АРК

Дата: 20 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Після окупації Кримського півострова Росією там стрімко погіршилася екологічна ситуація. Внаслідок безвідповідального управління ресурсами, систематичного руйнування екосистеми півострова, мілітаризації території та ігнорування екологічних норм знищується унікальна природа Криму.

Про це поінформували у Представництві Президента України в АРК.

Волонтери відмивають червонокнижну гагару від мазуту. Фото надані виданню ZMINA

“Російська окупаційна адміністрація завдавала шкоди довкіллю Криму ще до повномасштабного вторгнення, зокрема через військові навчання на природоохоронних територіях, будівництво “Кримського мосту” та траси “Таврида”, а також недбале поводження з підприємствами хімічної промисловості, що призвело до змін унікальної екологічної обстановки та природних ландшафтів. Після окупації систематично руйнується екосистема півострова: мілітаризація спричиняє забруднення ґрунтів і вод, незаконний видобуток піску руйнує узбережжя, вирубка лісів погіршує екологічну ситуацію, а міжнародні екологічні місії блокуються”, йдеться в повідомленні.

Зокрема,15 грудня 2024 року поблизу мису Такиль (півострів Крим) в Керченській протоці одночасно зазнали аварії два нафтові танкери серії “Волгонефть”: “Волгонефть-212” та “Волгонефть-239”.

Як зазначається, складність ситуації з витоком мазуту внаслідок аварії нафтових танкерів серії “Волгонефть” полягає в унікальних фізико-хімічних властивостях вантажу мазуту марки М-100. В умовах зими в Керченської протоки, де температура води значно нижча ніж +25°C, мазут швидко втрачає плинність, перетворюючись на в’язку, майже тверду масу він сідає на дно або залишається у товщі води у вигляді згустків та фрагментів

За даними Представництва, витік мазуту в грудні 2024 року це лише один із численних епізодів екологічної ситуації. Серед інших проблем, також незаконна забудова прибережної зони та природних заповідників, виснаження водних ресурсів, знищення лісів та степів, перетворення півострова на військову базу.

Крім того, внаслідок бойових дій, дно Чорного моря заповнене технікою, пальним і озброєнням, великі ділянки заміновані. Все це  ускладнює екологічне відновлення. Окупанти знищують споруди для утилізації стічних вод, будують фортифікації, а це руйнує прибережні зони.

Законодавча база РФ не захищає унікальні кримські види, таким чином знищується природоохоронний статус багатьох видів флори й фауни. Загарбники заліснюють степи, розорюють їх для сільського господарства, що руйнує унікальну екосистему. Будівництво ж військової інфраструктури та навчання призводять до забруднення, пожеж і загибелі морських організмів. Нещодавнє перетворення заповідника “Опук” на полігон загрожує унікальній природній території, створеній Україною.

Також на півострові загострюється проблема сміттєзвалищ, а будівництво сміттєспалювальних заводів збільшує ризик забруднення повітря.

 “Разом з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України закликаємо міжнародну спільноту засудити безвідповідальну політику Росії, яка загрожує екологічній безпеці Чорного моря та прилеглих регіонів, вимагати усунути наслідки, спричинені аварією та відшкодування збитків, а також посилити міжнародний контроль за дотриманням стандартів безпеки судноплавства з метою запобігання подібним катастрофам у майбутньому”, – наголосили у Представництві президента України в АРК.

Нагадаємо, у грудні 2024 року через негоду в Керченській протоці зазнав лиха танкер “Волгонефть-212”, який перевозив близько 4,3 тисячі тонн мазуту, а також танкер “Волгонефть-239” з більш ніж 4 тисячами тонн мазуту на борту. 

У мережі виклали відео, на якому одне із суден після удару хвилі розламується на дві частини. 

Влада Росії має бути притягнута до відповідальності за цю масштабну екологічну катастрофу, що орієнтовно завдала збитків екології на понад 14 мільярдів доларів. 

Раніше ZMINA повідомляла, що з тимчасово окупованого Криму водоплавних птахів, уражених мазутом, ймовірно, транспортували до РФ, але половина птахів загинула в дорозі. Разом з тим, за словами волонтерів з Алушти, у штабі, де рятують птахів, за день помирає близько 40 особин. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter