Після дронової атаки на ЧАЕС розібрати об’єкт “Укриття” вже неможливо – експерт із радіаційної безпеки

Дата: 25 Лютого 2025
A+ A- Підписатися

Після атаки російських дронів на Чорнобильську АЕС план перетворення обʼєкта “Укриття” на екологічно безпечну систему може бути скасований.

Таку думку висловив у коментарі Укрінформу експерт із радіаційної безпеки Олександр Купний, який працював на ЧАЕС після аварії 1986 року.

Ліквідація наслідків дронової атаки РФ на ЧАЕС. Фото: ДСНС Київщини

Він зазначив, що однією з основних цілей зведення арки було розбирання нестабільних конструкцій “Укриття” для їхнього подальшого захоронення. Однак після атаки здійснити демонтаж уже неможливо, навіть якби система кранів залишилася неушкодженою.

Експерт пояснив, що для реалізації цього проєкту в США розробили спеціальну систему основних кранів. Дрон поцілив у північний гараж, який був ізольований від простору під аркою та призначався для технічного обслуговування кранів. Унаслідок удару унікальне обладнання для демонтажу, яке там зберігалося, зазнало пошкоджень.

Крім того, ситуацію ускладнює нестача фахівців, які мають необхідні навички для роботи з цими кранами, а навчання нових спеціалістів є складним процесом. Також була порушена захисна функція арки.

За словами Купного, удар призвів до вигоряння гумових мембран захисного контуру. Він уточнив, що йдеться про товсті поліуретанові шари завширшки 1,5 метра, які забезпечували контакт арки з конструкціями енергоблока. Це була ексклюзивна розробка французької компанії.

“Я майже впевнений, демонтажу вже не буде. Гадаю, повернуться до ідей, що висувалися ще наприкінці 90-х – початку нульових: оформити “Укриття” як неорганізоване сховище високоактивних радіаційних відходів і відпрацьованого ядерного палива”, – зазначив експерт.

Водночас сам об’єкт “Укриття” не зазнав пошкоджень унаслідок атаки дрона. Купний пояснив, що в момент вибуху давачі сейсмічної активності в промзоні ЧАЕС зафіксували поштовх силою +5 балів, але конструкція залишилася непошкодженою. Це свідчить про те, що стабілізацію обʼєкта, проведену у 2007–2008 роках, виконали якісно й “Укриття” залишається досить міцним.

Нагадаємо, що в ніч на 14 лютого російські військові влучили ударним дроном по укриттю четвертого енергоблока Чорнобильської атомної електростанції. 

ZMINA детально пояснювала, чому російський ядерний шантаж лишається без відповіді світу.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter