Під час окупації Харківщини росіяни знищили найбільший у світі радіотелескоп
Під час окупації Харківської області російські військові знищили дослідницьку обсерваторію в Чугуївському районі, де був найбільший у світі радіотелескоп.
Про це повідомили у МВС.
УТР-2, або український Т-подібний радіотелескоп 2-ї модифікації, збудували у 1970 році. Останніми роками обговорювали створення на його базі іншої установки, під назвою ГУРТ – Гігантський український радіотелескоп.
За п’ятдесят років роботи дослідники з радіотелескопом зробили багато астрофізичних відкриттів, зокрема, завдяки регулярним спостереженням за радіовипромінюванням Сонця.
“Більша частина сонячного випромінювання, яка може викликати збурення земної магнітосфери й іоносфери, а також привести до техногенних небезпек (виходу з ладу наземних ліній електропередач і трансформаторів, супутників у космосі), реєструється саме в радіодіапазоні. Це так звані сонячні радіосплески різних типів, а також сонячні енергетичні частинки. Аналізуючи властивості цих сплесків, можна вивчати сонячну атмосферу на різних висотах над поверхнею Сонця, що успішно роблять українські науковці”, – розповідали про роботу УТР-2 у Національній академії наук України.
Також на радіотелескопі УТР-2 зафіксували блискавку в атмосфері Сатурна, що призвело до появи нової галузі досліджень у планетарній радіоастрономії. Про сам факт можливого існування блискавок на планетах Сонячної системи було відомо ще в 1970-х роках.
“Такі дослідження дозволяють більш повно визначати фізичні умови та процеси, що відбуваються в атмосферах планет. Окрім Сатурна, за допомогою космічних апаратів блискавки зареєстрували на Юпітері та Урані. Також є ознаки наявності грозової активності й на інших планетах Сонячної системи – Венері, Марсі та Нептуні. Радіотелескоп УТР-2 відкрив нові обрії в дослідженнях космосу”, – уточнювали вчені.
Після декількамісячної російської окупації, за словами заступниці начальника слідчого відділу Чугуївського райуправління поліції Ольги Науменко, будівля установи повністю зруйнована та, скоріш за все, вже не підлягає відновленню.
“Це найбільший не тільки в Україні, а й в усій Європі радіотелескоп. Територія займає понад 100 га”, – кажуть правоохоронці.
Щодо факту руйнування об’єкта відкрили провадження за статтею “Порушення законів та звичаїв війни”.
Нагадаємо, що ще у березні росіяни декілька раз поцілили у Харківський фізико-технічний інститут та навіть знеструмлювали дослідницьку ядерну підкритичну установку (ЯПУ) “Джерело нейтронів”. Незадовго до початку російського вторгнення туди завантажили свіже ядерне паливо, але після 24 лютого установку перевели в глибокий підкритичний стан.
На будівництво установки США виділяли понад 70 мільйонів доларів в обмін на вивезення з України усіх запасів високозбагаченого урану.