Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі плануються на початку осені 2024 року

Дата: 22 Січня 2024
A+ A- Підписатися

Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі можуть бути на початку осені 2024 року. 

Про це повідомила міністерка в справах ветеранів Юлія Лапутіна в інтервʼю NV.

Фото: Новинарня

“Згідно із законодавством, відповідальність за поховання лежить на місцевій владі. І тут важливо, як місцева влада ставиться до меморіальної роботи. Адже військовий має бути похований відповідно до церемоніалу. Має бути ритуал, почесна варта, український прапор. У статуті ЗСУ це вже передбачено”, – зазначила Лапутіна.

Кабінет Міністрів у жовтні 2022 року схвалив створення Міністерством у справах ветеранів державної установи “Національне військове меморіальне кладовище”. Як зазначила міністерка, цей законопроєкт не про ділянку, а про спрощення процедури початку будівництва. Зараз його вже підписав президент.

“Розглядалося багато ділянок: і Лиса гора, і Биківня, і Гатне. Ділянка мала бути досить великою з урахуванням того, що це не просто про поховання, а й про створення меморіального кладовища як комплексу. Де будуть і місця поховання, і колумбарій, і музей, і алеї вічної пам’яті”, – розповіла вона.

Лапутіна наголосила, що Міністерство в справах ветеранів не є фахівцями з історіографії та археології і працювало радше над тим, щоб не мати ділянку проблемну. Наприклад, у Биківні виявили останки жертв сталінських репресій, тому міністерство спиралося на думку експертів. 

“Ми проводили комунікації із сімʼями й розуміємо, що особливо тим, хто з тимчасово окупованих територій, ніде ховати рідних. Але нам важливо було, щоб ділянка не була пов’язана з іншими чутливими історичними періодами. Є й інші проблеми. Наприклад, уніфікованих надгробків. Арлінгтонське кладовище має уніфіковані надгробки. А в нас є люди різної віри. Потрібно ще уніфікувати багато нюансів”, – додала очільниця міністерства.

У грудні ZMINA писала, що Верховна Рада в цілому підтримала урядовий законопроєкт №10289 щодо внесення змін до деяких законодавчих актів для забезпечення будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.

Створення загальнодержавного військового кладовища в Україні обговорюють ще з 2011 року, втім лише після початку російської агресії у 2014-му це питання актуалізували. У 2015-му облаштування зафіксували в урядовому плані до 2020 року, і згодом цей пункт перейшов уже до плану на 2025 рік. 

Спочатку посадовці припускали, що меморіал може з’явитися поряд з Національним заповідником “Биківнянські могили” в Києві, а не за містом. Ділянка, яку розглядали для кладовища, мала площу близько 90 гектарів і розташована була не в межах, а поруч із похованнями та меморіалом жертвам радянського тоталітаризму. 

Нагадаємо, що ZMINA детально розповідала, як родичам загиблих військових спочатку обіцяли створити меморіальне кладовище в Биківні, але передумали.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter