Парламент таки проголосував за зміни КПК про заочне засудження

Дата: 23 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Верховна Рада підтримала в першому читанні зміни до Кримінального процесуального кодексу України (КПК) про заочне засудження.

Як передає видання “Українська правда”, за це проголосували 233 депутати.

Проект №5610 пропонує не зараховувати до загального строку досудовго розслідування термін на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу.

У парламенті перед депутатами виступив генпрокурор Юрій Луценко. Він заявив, якщо цей законопроект ухвалять, то 119 кримінальних проваджень готові будуть для суду. 

“На ваше рішення чекають Янукович, Захарченко і вся його компанія, в тому числі і Шуляк, Ратушняк, Якименко, Азаров та інші. Рішення чекають радник Путіна Глазьєв, міністр оборони РФ Шойгу, 12 генералів та офіцерів з числа вищого командування російської армії та інші”, – зазначив Луценко. 

“Прийняття цього закону дозволить 10 березня почати суд над Януковичем у справі про державну зраду”, – додав також він.

Профільний комітет рекомендував прийняти законопроект за основу, аби протягом двох тижнів доопрацювати його.

У свою чергу народний депутат Олег Ляшко сказав, що цей закон потрібен, “аби Порошенко узурпував владу”, а тому фракція його не підтримує.

У Народному фронті заявили, що фракція прийняла рішення підтримати закон в першому читанні, щоб далі допрацювати недоліки.

20 лютого президент Петро Порошенко закликав депутатів підтримати зміни до закону про заочне правосуддя, аби передати до суду обвинувачення проти Віктора Януковича.

“Єдина і спільна наша позиція — звернення до депутатів. Ми не можемо чекати місяцями, бо 15 квітня закінчується дія закону, і вони знову вислизнуть від відповідальності. Це наше тверде і наполегливе прохання: цього тижня проголосувати закон, який дозволяє передати справу Януковича до суду”, – сказав президент під час зустрічі з родинами Героїв Небесної Сотні.

Раніше експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук заявив, що цей проект закону позбавить українців права на захист і особисту свободу та повертає репресивні положення старого Кримінально-процесуального кодексу 1960 року

Зміни до статті 135 КПК пропонують, щоб вручення повісток про виклик робились через офіційні друковані видання: “Голос України”, “Урядовий кур’єр” та на офіційному веб-сайті органу, що здійснює досудове розслідування. Таким чином пропонується вважати, що людина належним чином ознайомлена зі змістом повістки.

“Досі в кримінальних провадженнях діяв основоположний принцип, що без наявності особи її неможливо засудити, а сама особа має бути обізнана про підозру, обвинувачення і передачу справи до суду. Заочне засудження є винятком з цього правила і стосується можливості засудження відсутньої особи лише за особливо тяжкий злочин”, – пояснює Олександр Банчук.

Раніше суддя Європейського суду з прав людини Олександра Яновська застерегла, що підозрюваний має чітко заявити про відмову від права особисто бути присутнім під час досудового розслідування і судового засідання. Після цього можна розпочинати процедуру заочного засудження. 

Про небезпеки заочного судочинства раніше попередив королівський адвокат, керуючий партнер британської правозахисної групи Global Rights Compliance Вейн Джордаш. Він звернув увагу, що за відсутності пильності, процесуальної справедливості і законності вкрай легко можна поставити під сумнів вирок, який приймався в умовах заочного судочинства.

Вейн Джордаш вказує на низку справ в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). Відповідно до них, сторона обвинувачення має встановити, що обвинувачений однозначно вирішив уникнути судового розгляду.

“Це щонайменше передбачає обов’язок обвинувачення продемонструвати, що обвинувачений знає (а не лише може знати) про судовий розгляд. Обвинуваченню недостатньо показати, що інформацію про такий розгляд оприлюднено у ЗМІ чи іншим чином, за рахунок чого обвинувачуваний може знати про нього”, – пояснює Вейн Джордаш.

Якщо ж заочне засудження стане правилом, то суттєво збільшиться вал сфабрикованих справ. Адже мільйони українців з об’єктивних і суб’єктивних причин проживають не за місцем своєї офіційної реєстрації, переконаний Олександр Банчук.

“Обвинувальні вироки можна буде штампувати тисячами!”, – підкреслює експерт.

Він пояснює, що, в разі ухвалення закону, кожен громадянин України, особа без громадянства чи іноземець, що проживає на території України, буде змушений щодня перевіряти інформацію в ЗМІ, щоб одного дня не виявитися заочно засудженим.

Окрім цього, через цей закон підозрювані, вина яких ще не доведена, будуть набагато довше триматися в СІЗО, часто в нелюдських умовах.

Експерт прогнозує, що закон дасть змогу слідчим і прокурорам, замість того, щоб швидко і ефективно проводити розслідування, – тримати осіб у невизначеному статусі підозрюваних протягом кількох років.

“Цікаво, чи мали змогу бізнес-асоціації і бізнес-омбудсмен ознайомитися з цією ініціативою? Такі пропозиції парламентарів ставлять хрест на всіх ініціативах уряду щодо збільшення інвестиційної привабливості держави. Адже податкова поліція, прокуратура і СБУ зможуть розслідувати справи проти підприємців ще довше”, – розмірковує Банчук.

“Слід зазначити, що законопроект №5610 також повністю заперечує деякі стратегічні документи держави, зокрема, Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015–2020 роки, Національну стратегію у сфері прав людини та плани дій щодо їх виконання”, – коментують експерти Реанімаційного пакету реформ (РПР).

Експерти РПР висловлювали готовність підготувати зважені зміни до законодавства, які б гарантували захист конституційних прав громадян та відповідали б міжнародним стандартам.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: