Парламент скасував “закон Савченко”

Дата: 18 Травня 2017
A+ A- Підписатися

Верховна Рада прийняла рішення про скасування так званого “закону Савченко”, який передбачає зарахування одного дня в СІЗО за два дні позбавлення волі.

За відповідні зміни проголосували 227 народних депутатів, передає Українська правда.

Автор цього законопроекту, який називається “Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув’язнення)” – народний депутат, член депутатської групи “Відродження” Антон Яценко.

Виступаючи в парламенті, він заявив: “Практика показала, що серед 10 тисяч звільнених півтори тисячі скоїли повторні злочини”.

“Фактично ми випускаємо злочинців, які створюють криміногенну ситуація і збільшують ріст злочинності в країні”, – сказав він.

Тепер зміни передбачають, що “попереднє ув’язнення зараховується судом у строк покарання у разі засудження до позбавлення волі день за день”.

Суду дозволяється при призначенні покарань враховувати попереднє ув’язнення і пом’якшувати покарання або повністю звільняти засудженого від його відбування.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. 

Нагадаємо, так званий “закон Савченко” президент Петро Порошенко затвердив 23 грудня 2015 року. Він, зокрема, передбачав зарахування одного дня попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

Через деякий час закон почали активно критикувати і з’явились ініціативи скасувати закон чи прийняти до нього зміни, оскільки за цим законом у короткий термін нібито може вийти на волю велика кількість злочинців.

У правозахисній організації “Донецький меморіал” прокоментували Центру інформації про права людини, що рівень злочинності зазвичай залежить від соціально-економічної ситуації в країні та від ефективності роботи правоохоронних відомств, а не від числа колишніх в’язнів на волі. Коли загальне зубожіння в суспільстві зростає, число громадян, які наважуються порушувати закон, також зростає. Крім того, в організації переконані, що  значною мірою рецидив злочинів залежить від того, як держава турбується про тих, хто звільняється.

Раніше у “Донецькому меморіалі” також підкреслювали, що найбільше цей закон не подобається самим працівникам пенітенціарної системи, адже він дає змогу усім засудженим достроково звільнитися з в’язниці, а не проходити корупційну процедуру умовно-дострокового звільнення.

У “Донецькому Меморіалі” також наголошують, що головний мотив ухвалення закону – жахливі умови тримання у СІЗО, про що майже не згадують, коли критикують закон.

Також правозахисник, експерт з питань пенітенціарної системи України Олександр Букалов у колонці на сайті Центру інформації про права людини писав, що “закон Савченко” у більшості випадків лише на кілька місяців зменшує термін перебування злочинців у в’язницях, оскільки небагато злочинців провели у СІЗО більше ніж півроку. 

Перший заступник голови Нацполіції Вадим Троян 15 вересня 2016 року заявив, що 34 тисячі ув’язнених підлягають звільненню у 2016 році, відповідно до закону “Про вдосконалення порядку зарахування судом попереднього ув’язнення в строк покарання”, більше відомого як “закон Савченко”.

За “законом Савченко” достроково вийшли  на волю суддя-“колядник” Ігор Зварич та екс-нардеп від “Батьківщини” Віктор Лозинський.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter