Парламент ухвалив закон про індивідуальні освітні траєкторії: що він передбачає

Дата: 23 Квітня 2024
A+ A- Підписатися

23 квітня, у вівторок, Верховна Рада України підтримала законопроєкт №10177 про індивідуальні освітні траєкторії та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті. Документ ухвалили 306 голосами за.

Про це повідомив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

Фото: Depositphotos

Законопроєкт серед іншого передбачає можливість для студентів-контрактників самостійно обирати темп навчання. Відтепер вони матимуть змогу закінчити чотирирічну бакалаврську програму за три роки або поєднувати навчання з роботою і завершити необхідні 240 кредитів ЄКТС (Європейська кредитна трансферно-накопичувальна система) за шість-вісім років.

Ще однією важливою зміною є впровадження міждисциплінарних освітніх програм, яке створить умови для зміни спеціальності після року чи півтора після вступу. У такий спосіб абітурієнт може обрати міждисциплінарну програму в межах однієї чи декількох галузей знань, а згодом остаточно визначитися зі спеціальністю або продовжити здобувати міждисциплінарну освіту.

Як пояснює ​​міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, студент, який не визначився з конкретною спеціальністю, зможе вступити на міждисциплінарну програму, наприклад “Соціальні науки”. У її межах є кілька спеціальностей: соціологія, соціальна робота та політологія. Після року-півтора студент сам обиратиме вже конкретну спеціальність і продовжить вивчати саме її.

Вибіркових дисциплін також стане більше.

Також закон наблизить українську систему вищої освіти до європейських стандартів. Цьому сприятиме надання університетам більшої автономії і можливості самостійно визначати інструменти для досягнення встановлених стандартом компетентностей з нерегульованих спеціальностей. 

Крім того, для таких регульованих таких спеціальностей, як право, медицина, правоохоронна діяльність тощо, будуть детально визначені вимоги до компетентностей та результатів навчання. Для цих спеціальностей передбачено державні кваліфікаційні іспити.

У МОН уточнили, що стандарти вищої освіти оновлюватимуть упродовж наступних місяців – у них з’явиться більше вибірковості, що допоможе збільшити конкуренцію в університетах. Відтепер, як обіцяє міністерство, викладачі інноваційних курсів отримають більше можливостей, а студенти – вищу якість освіти.

Ці реформи планувалися ще з минулого року.

Нагадаємо, що раніше заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький казав, що протягом останніх років в Україні зменшується кількість випускників шкіл, тому має відбутися зменшення або укрупнення закладів вищої освіти.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter