Парламент підтримав законопроєкт про компенсації для переселенців за знищене житло
Верховна Рада 4 грудня 2024 року підтримала в цілому законопроєкт №11028 “Про внесення змін до деяких законів України щодо пріоритетного права деяких категорій внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна”.
Про це повідомила голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
Законопроєкт передбачає пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України за програмою “єВідновлення” відповідно до критеріїв, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підписаного головою парламенту документа, така компенсація ВПО може здійснюватися в межах коштів, передбачених у Законі “Про Державний бюджет України на 2024 рік”.
Пріоритетне право на компенсації матимуть:
- особи, які досягли пенсійного віку;
- мають на утриманні дитину віком до шести років, є всиновлювачами дитини, опікунами чи піклувальниками дитини, патронатними вихователями, прийомними батьками чи батьками-вихователями;
- мають на утриманні дитину віком до шести років;
- мають на утриманні двох і більше неповнолітніх дітей;
- мають на утриманні дитину з інвалідністю;
- виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років;
- ВПО, які є особами з інвалідністю III групи.
“Це важливий крок до забезпечення соціальної справедливості для наших громадян які були вимушені покинути свої домівки”, – зазначила Шуляк.
Нещодавно парламент ухвалив у цілому закон №11281 про проведення всеукраїнської інвентаризації всієї нерухомості, щоб надалі її передавати в пільгову оренду для розміщення переселенців.
Напередодні в Україні широко обговорювалося питання повернення громадян України на тимчасово окуповані території. Точну кількість таких громадян встановити неможливо. Головна координаторка громадської організації “Донбас SOS” Віолета Артемчук відкинула озвучені раніше цифри деяких політиків як такі, що не відповідають дійсності.
В ефірі “Суспільного” директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова назвала одну з причин, чому громадяни можуть ухвалювати таке рішення, – це тріада проблем, з якими стикаються переселенці – питання житла, фінансового забезпечення та працевлаштування.
Правозахисниця також констатувала відсутність правової рамки перехідного правосуддя в Україні.
Напередодні громадські організації в тіньовому звіті для Єврокомісії вказали на проблеми в політиці щодо внутрішнього переміщення і просять владу їх усунути. Вони наголошують, що, попри певні законодавчі зміни, політика держави щодо ВПО нестабільна – уряд періодично змінює рішення про скорочення або продовження фінансової допомоги, що створює напруженість у суспільстві.
Читайте також: У 2025 році українці зможуть подавати заяви на отримання репарацій за будь-які злочини Росії – Федоров
Раніше правозахисники оприлюднили 11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах широкомасштабної збройної агресії на 2024 рік.
Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, закликала Кабінет Міністрів забезпечити виплату пенсій ВПО на загальних підставах і продовження соціальної підтримки найвразливіших груп.