Оскарівська лауреатка Кейт Бланшетт створила фонд, що надаватиме гранти кінорежисерам-біженцям
Австралійська акторка Кейт Бланшетт очолила грантову програму для режисерів-біженців, яка надасть п’яти митцям по 100 тисяч євро на створення короткометражних фільмів, що відображатимуть досвід переселенців.
Про це повідомляє The Guardian.

Ця ініціатива розпочнеться як пілотний проєкт, але в майбутньому має стати довгостроковою програмою, яку очолюватиме Бланшетт, що відома за ролями в фільмах “Авіатор” і “Талановитий містер Ріплі”. Вона є не тільки дворазовою лауреаткою “Оскара”, але й посолкою доброї волі Агентства ООН у справах біженців.
Displacement Film Fund, що отримує підтримку від Міжнародного кінофестивалю в Роттердамі та УВКБ ООН як стратегічного партнера, допомагатиме кінематографістам, які стали переселенцями, або тим, хто має досвід зйомок про біженців.
Ця ідея виникла на тлі глобальної кризи: за даними ООН, у 2024 році 122,6 мільйона людей були вимушено переміщені через війну, переслідування або порушення прав людини, що означає, що кожна 67 людина у світі стала біженцем. 71% переміщень відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
“Фільм здатен передати суть і реалії життя людини, як не може жоден інший вид мистецтва. Працюючи з УВКБ ООН, я мала можливість бути залученою як до широкомасштабного впливу, так і до обговорення величезної статистики вимушеного переміщення, з яким стикаються мільйони людей. Але також я мала честь особисто зустрічати постраждалих і слухати їхні історії та досвід. Метою є створення особистих, інтимних точок дотику”, – зазначила Бланшетт.
У найближчі місяці складуть довгий список претендентів на гранти, а остаточних лауреатів вибере комісія, яку очолить Бланшетт. До складу комісії також увійдуть британська акторка Синтія Еріво, сирійський журналіст Ваад аль-Катеаб і афганська активістка Айша Хуррам.
Переможців оголосять на Каннському кінофестивалі в травні.
Нагадаємо, що у 2023 році на телеканалі MTV відбулася прем’єра документальної стрічки “Не залишай мене позаду: історії виживання молодих українців”, що присвячена життю українських підлітків, які вимушені були виїхати з країни, рятуючись від війни.
Того ж року на Каннському кінофестивалі показали документальний фільм “Звідки куди” (In the Rearview) польського режисера Мачека Хамела про евакуацію українських біженців після початку повномасштабного вторгнення Росії. Стрічка є спільним проєктом Польщі, Франції та України.