ООН: більшість загиблих цивільних від початку вторгнення померли внаслідок обстрілів з важкої артилерії

Дата: 29 Червня 2022
A+ A- Підписатися

Переважна більшість випадків загибелі або поранення цивільних осіб, зафіксованих моніторинговою місією ООН в Україні з 24 лютого, сталася через обстріли населених пунктів з важкої артилерії, зокрема, реактивних систем залпового вогню, а також через ракети та застосування авіації. 

Про це йдеться у доповіді моніторингової місії за лютий-травень поточного року. 

Наслідки російського обстрілу у Харкові. Фото: Sergey Bobok/AFP

Кількість жертв серед цивільних за період моніторингуі Від 24 лютого 2022 року до 15 травня 2022 року склала 8,3 тисячі, серед яких 3,9 тисячі загиблих й 4,4 тисячі поранених. Однак фактична кількість жертв, як наголошують автори звіту, набагато вища.

“Від 24 лютого до 15 травня загинуло щонайменше 95 дівчаток, 98 хлопчиків, 985 жінок і 1 519 чоловіків, а також 1 227 осіб, стать яких ще не вдалося встановити. Поранень дістали щонайменше 104 дівчинки, 126 хлопчиків, 604 жінки, 907 чоловіків і 2 703 особи, стать яких ще не вдалося встановити”, – перелічують у місії випадки, які їм вдалось повноцінно перевірити. 

У моніторинговій місії мають обґрунтовані підстави вважати, що російські військові та пов’язані з ними бойовики, а також меншою мірою Збройні сили України, використовують зброю, оснащену касетними боєприпасами. 

“Кількість жертв серед цивільних осіб і рівень пошкоджень цивільної інфраструктури в кожному задокументованому випадку свідчить про численні епізоди недотримання постійного захисту цивільного населення й об’єктів цивільної інфраструктури під час проведення військових операцій та вживання усіх можливих запобіжних заходів під час нападів”, – йдеться у доповіді. 

Супутниковий знімок Маріуполя, зроблений у березні. Фото: Maxar

В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини також стурбовані тим, що як Росія, так й Україна під час бойових дій використовують ракети “Точка-У”, оснащені касетними боєприпасами.

“Ці неточні ракети дальністю 15–120 км здатні нести боєголовки з 50 касетними суббоєприпасами і становлять значну загрозу життю цивільного населення. Хоча у 2019 році Російська Федерація заявляла про заміну ракет “Точка-У” на ракети нового покоління “Іскандер”, УВКПЛ отримало достовірну інформацію про те, що збройні сили Російської Федерації використовували комплекси “Точка-У” в Україні після 24 лютого 2022 року”, – кажуть автори доповіді. 

Монітори змогли ідентифікувати та підтвердити щонайменше 10 обстрілів російських та 25 обстрілів українських військових з використанням ракет “Точка-У” й щонайменше у 20 випадках ракети містили суббоєприпаси, які вражали населені пункти.

У ООН кажуть, що десять таких інцидентів призвели щонайменше до 279 жертв серед цивільного населення: 83 загиблих і 196 поранених. Чотири інциденти трапились на території, яку контролює український уряд (65 загиблих і 148 поранених), чотири – на території, яку контролюють російські бойовики (16 загиблих і 41 поранений) й два – на території, яку контролюють збройні сили РФ (2 загиблих і 7 поранених).

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: