Омбудсман вимагає, аби Нацбанк припинив збирати приватні дані про боржників по кредитах

Дата: 23 Жовтня 2017
A+ A- Підписатися

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська вимагає, аби Національний банк України припинив збирати з банків персональні відомості про фізичних осіб, які є боржниками по кредитах.

Про це повідомляє прес-служба Омбудсмана.

Згідно з повідомленням, у поданні до виконуючого обов’язки голови НБУ Якова Смолія Уповноважений наголосила, що постанова правління Нацбанку України №94 “Про затвердження Змін до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України”, прийнята 27 вересня 2017 року, створює загрозу порушення права на приватність, гарантованого статтею 32  Конституції України.

Відповідно до цих змін, банки України повинні подавати до Нацбанку нову форму статистичної звітності №601 “Звіт про кредитні операції банку з боржником – фізичною/юридичною особою”. Форма №601 передбачає подання банками України у “статистичній звітності” широкого переліку відомостей про боржників – фізичних осіб, зокрема їх прізвища, ім’я, по батькові, дати народження, освіту, адреси реєстрації, місця роботи, сімейного стану тощо.

Згідно з вимогами постанови, банки повинні надавати відповідну інформацію Національному банку України з 1 жовтня 2017 року “в тестовому режимі”.

Втім, на переконання Уповноваженого, вищезгадана інформація належить до персональних даних, тому порядок її обробки має відповідати вимогам Закону України “Про захист персональних даних”. Більше того, така інформація не є знеособленою, отже, за своєю природою не належить до статистичної.

“Внесені Постановою зміни до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, не дають чіткого уявлення щодо мети обробки Національним банком України персональних даних боржників – фізичних осіб, та правових наслідків такої обробки для відповідних фізичних осіб. Не містить Постанова і конкретних положень стосовно умов та способів використання персональних даних, терміну їх зберігання тощо”, – ідеться в поданні.

На думку Омбудсмана, це свідчить про те, що Нацбанком не був дотриманий принцип законності обробки персональних даних, справедливої рівноваги та ненадмірності втручання в приватне життя.

Валерія Лутковська просить керівництво Нацбанку внести зміни до відповідних постанов Правління НБУ і вилучити норми про збирання персональних даних боржників – фізичних осіб, а також вжити заходів для припинення збирання персональних даних боржників – фізичних осіб в рамках виконання Постанови. Також Уповноважений наголосила на необхідності  видалення персональних даних боржників – фізичних осіб, які вже були зібрані в рамках виконання Постанови.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter