Омбудсман та Конституційний суд зробили найбільший внесок у свободу мирних зібрань у 2016 році – експерт

Дата: 10 Грудня 2016
A+ A- Підписатися

Найбільший внесок у свободу мирних зібрань цього року зробив Офіс Уповноваженої Верховної Ради з прав людини та Конституційний суд України (КСУ).

У цьому переконаний Михайло Каменєв, представник громадської організації “Правозахисна ініціатива”. 

“За цей рік для свободи зібрань в Україні було зроблено дуже багато. Найцікавіше, що жоден з державних органів, які відповідають за виконання Нацстратегії з прав людини, до цього жодним чином не доклали зусиль. Після подання Омбудсмана КСУ ухвалив рішення 6-рп/2016, яким встановив, що у релігійних організацій є таких самі права, як і в інших організацій, тому їм не треба отримувати дозвіл на проведення публічних релігійних обрядів”, – цитує експерта кореспондент Центру інформації про права людини.

За його словами, цим рішенням суд поставив остаточну крапку в епопеї, коли на підставі Указу президії Верховної Ради СРСР 1988 року місцеві органи місцевої влади приймали рішення, що обмежували свободу зібрань.

“За сім років в Україні ситуація змінилась на протилежне: від того, коли Мін’юст в роз’ясненнях та Верховний суд в узагальненні практики писали, що указ треба застосовувати, до того, коли Верховний суд, а цього року й Конституційний сказали, що указ не підлягає застосуванню”, – каже Михайло Каменєв.

Експерт зауважує, що державні органи відмовляються затверджувати свої нормативно-правові акти.

“Вони цього не роблять, бо, по-перше, за їхніми словами, не прийнятий закон про мирні зібрання, а, по-друге, законом про Національну поліцію на поліцейських не покладено повноваження здійснювати захист свободи мирних зібрань”, – розповідає він і сумнівається, що поліцейські можуть утримати у голові десятки рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) та керівні принципи ОБСЄ зі свободи мирних зібрань.

“Державні службовці краще працюють, коли для них написана інструкція. Для громад така інструкція не потрібна”, – коментує Михайло Каменєв.

Він також звернув увагу, що Національна гвардія не може охороняти громадський порядок на мирних зібраннях, бо це суперечить Конституції України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: