Омбудсман закликав надати відстрочення від мобілізації цивільним, звільненим з російського полону
До законодавства закликають внести зміни, щоб дозволили надати відстрочення від мобілізації цивільним, звільненим з російського полону.
З таким закликом виступив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Питання надання такого відстрочення вже обговорюють у владі. Так, нещодавно про це говорили під час зустрічі цивільних полонених, представників влади, а також громадських організацій, серед яких був Центр прав людини ZMINA.
Відтоді як почав діяти оновлений закон про мобілізацію, право звільнитись з військової служби отримали військові, які були у полоні. При цьому цивільні, яких також катують у полоні та тримають у нелюдських умовах, не мають права не бути мобілізованими.
За словами Лубінця, цього року почастішали випадки повернення з російської неволі цивільних чоловіків, які стикаються з мобілізацією. Призов, за словами рідних колишніх бранців, може завдати непоправної шкоди й так травмованому здоров’ю.
Омбудсман, закликаючи внести зміни до законодавства, наголосив, що міжнародних стандартів, щоб регулювали права цивільних у полоні, не існує, тож Україна першою стикнулася з подібною ситуацією.
“Нашій державі самій доводиться створювати правові стандарти, які будуть прикладом для інших країн”, – каже омбудсман.
Для розв’язання проблеми необхідно внести зміни до законів “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та “Про військовий обов’язок і військову службу”.
Нині єдиної позиції щодо впровадження змін серед нардепів немає.
Нагадаємо, що напередодні Комітет Ради підтримав законопроєкт про демобілізацію частини бійців, а свої пропозиції щодо демобілізації решти військових Міноборони має презентувати до кінця грудня поточного року.