Омбудсман розповіла про два випадки зґвалтування росіянами жінок на Харківщині

Дата: 05 Квітня 2022
A+ A- Підписатися

На Харківщині зафіксували щонайменше два випадки зґвалтувань жінок російськими окупантами. 

Про це повідомила Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова

Фото: news.sky.com

Один з випадків зафіксували в селі Мала Рогань. Про нього раніше у своєму звіті розповідали правозахисники з Human Rights Watch. Росіянин побив та неодноразово зґвалтував 31-річну жінку, яка разом з п’ятирічною донькою, матір’ю, сестрою, братом та іншими місцевими ховалася в школі.

“Тримаючи зброю біля її голови, рашист неодноразово вчиняв сексуальне насильство стосовно жінки, яка, за його словами, нагадала йому дівчину, з якою він ходив до школи. Російський бойовик розрізав жінці шию та щоку ножем, відрізав волосся, бив її книгою по обличчю”, – розповіла Денісова.

Врятуватися жінці вдалося лише тоді, коли окупанти відступили й вона разом із сім’єю змогла пішки дістатися Харкова та отримати необхідну медичну допомогу. Потерпіла, як зазначали правозахисники, планує звертатися до прокуратури. 

Щодо другого випадку, то Омбудсман не вказала, в якому саме населеному пункті на Харківщині він стався. За даними Денісової, російський солдат понад тиждень ґвалтував 29-річну жінку, яка доглядала за немобільною матір’ю. Зателефонувати до правоохоронців чи якось в інший спосіб попросити про допомогу вона не могла, адже загарбник розбив її телефон. 

“Через тиждень він заговорив “про кохання” і запропонував відправити її подалі від війни. У відповідь на відмову, нелюд просто застрелив стареньку маму на очах у доньки”, – розповідає Омбудсман.

Жінці також вдалося врятуватись, і зараз вона проходить реабілітацію.

“Зґвалтування стало ще однією зброєю рашистської армії проти мирного населення на тимчасово окупованих територіях”, – констатує Денісова.

Повідомлення про зґвалтування жінок на територіях, які тимчасово захопили росіяни, почали з’являтися ще в перші дні повномасштабного вторгнення в Україну. Повідомляли про такі випадки на Донеччині, Херсонщині, Чернігівщині, Харківщині та Київщині. Про випадки зґвалтувань, зокрема дівчат, ставало відомо й з перехоплених СБУ розмов окупантів.

Нині білоруські благодійниці з організації BYSOL почали збір коштів для допомоги потерпілим: гроші планують витратити на медикаменти, зокрема на екстрені контрацептиви й ліки за рецептом, а також на набори для збирання та зберігання речових доказів сексуального насильства, що допоможе зафіксувати злочин. Пожертву можна зробити на сайті фонду.

Постраждалі жінки також можуть звернутися по психологічну допомогу або на сайті благодійного фонду, або в телеграм-каналі

Раніше ZMINA публікувала переклад статті The Guardian про свідчення сексуального насильства з боку окупантів в Україні. Прочитати її ви можете за покликанням.

Нагадаємо, що коаліція “Україна. П’ята ранку” збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
 
Зокрема, це умисні вбивства населення, катування і нелюдське поводження, умисне заподіяння тяжких страждань чи серйозного каліцтва, зґвалтування, руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю, примус цивільних осіб чи військовополонених служити в збройних силах РФ, використання населення як “живих щитів”, депортація українців до Росії чи на окуповані нею території Донбасу і Криму, викрадення і незаконні арешти цивільних осіб, взяття заручників, вчинення нападу на військових, які припинили брати участь у воєнних діях, віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста, використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів), використання отруйних речовин, напади на релігійні й культурні установи, розграбування суспільної й особистої власності тощо.
 
Правозахисники просять надсилати інформацію і докази про вказані злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Ознайомтеся з детальною пам’яткою, як фіксувати докази воєнних злочинів і злочинів проти людяності.
 
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте нас на адресу tp@humanrights.org.ua.
 
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, просимо заповнити онлайн-форму.

Фотографія обкладинки: Reuters 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter