Омбудсман: Платні камери СІЗО є дискримінацією за майновим станом

Дата: 22 Квітня 2021
A+ A- Підписатися

Проєкт Міністерства юстиції щодо відкриття в СІЗО платних камер з покращеними умовами є дискримінацією за майновою ознакою. 

Про це в інтерв’ю РБК-Україна повідомила Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова

Одна з платних камер Київського СІЗО. Фото: фейсбук-сторінка Дениса Малюськи

Першим в Україні ізолятором, де з’явилися платні камери, став Лук’янівський. Ціна за утримання в камері покращеного комфорту там коливається від 2 тисяч гривень за добу до 12 тисяч гривень за місяць. Уже за декілька місяців від старту проєкту міністерство повідомило, що заробило на платних камерах перший мільйон гривень, а більше за всіх отримали саме в Київському СІЗО.

За словами Денісової, у СІЗО Києва наразі є 20 платних місць, однак інших людей тримають у жахливих умовах, де подекуди відсутня можливість навіть нормально спати. Водночас навіть не всі місця в платних камерах, як розповідає Омбудсман, постійно використовують.  

“Іноді люди платять гроші, але їх усе одно не переводять у таку камеру, буквально минулого тижня в мене було таке звернення. Решта – це ж узагалі жах”, – каже Денісова.

Омбудсман наголошує, що на відміну від процедури внесення застави, яку прописано в законодавстві, платні камери існують на підставі підзаконного акта і є пілотним проєктом Мін’юсту.

Камера, яку побачили монітори в Київському СІЗО в березні поточного року. Фото: Офіс Омбудсмана

“Це ж нерівність за майновою ознакою”, – сказала Денісова, коментуючи проєкт відомства.

Також Уповноважена нагадала, що в Україні наразі існують 27 колоній у “замороженому” стані.

“Якщо в інших у нас перенасичення – так розвезіть людей! Треба приймати адміністративні рішення, які можуть поліпшити умови життя людей уже зараз. Я як Уповноважений не можу підходити вибірково до норм Конституції, де заборонена дискримінація за майновою ознакою”, – сказала вона.

Нагадаємо, що попри критику Мін’юст продовжить відкривати платні камери в СІЗО поточного року. У відомстві розповіли, що за рік роботи проєкту встигли зробити ремонт у 25 звичайних камерах, де можуть перебувати 162 людини. Покращувати умови за гроші від платних камер обіцяли й у в’язницях суворого режиму. 

У серпні минулого року в Запорізькому СІЗО один з в’язнів викупив для себе всі місця в камері підвищеного комфорту, а тому інші затримані не могли скористатися послугою Мін’юсту. Стан звичайних камер в ізоляторі фахівці, які робили там інспекцію, описали як незадовільний. 

Раніше ZMINA розповідала про те, в яких умовах тримають людей в українських СІЗО, та публікувала спеціальну інструкцію про те, як вижити в слідчому ізоляторі, якщо ви туди потрапили

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter