Окупанти погрожують депортацією до Узбекистану кримським політв’язням Насруллі Сейдалієву та Ленуру Сейдаметову

Дата: 11 Травня 2025
A+ A- Підписатися

Окупанти погрожують депортацією до Узбекистану двом кримським політв’язням Насруллі Сейдалієву та Ленуру Сейдаметову, обидва відбувають незаконне ув’язнення на території Російської Федерації.

Про це пише “Суспільне Крим”.

Насрулла Сейдалієв і Ленур Сейдаметов. Джерело: “Суспільне Крим”

Бранці Кремля народилися в Узбекистані під час сталінської депортації кримськотатарського народу, але жили і працювали в Україні. Після окупації півострова Сейдалієва засудили за нібито участь у батальйоні імені Номана Челебіджіхана, Сейдаметова — за приналежність до забороненої в Росії ісламської політичної партії “Хізб ут-Тахрір”.

Про погрози Сейдаметову журналістам “Суспільного Крим” повідомила його дружина Аджіре Сейдаметова. Вона розповіла, що до Криму з Узбекистану чоловік переїхав 2012 року. Для цього пройшов усі необхідні процедури, зокрема отримав дозвіл на тимчасове проживання.

У 2014 році мав отримувати український паспорт, але не встиг через російську агресію. Зараз чоловіка утримують у Воронезькому СІЗО, хоча спочатку його відправили у розподільчий центр. Там від нього відмовилися, пояснивши, що він нібито буде екстрадований в Узбекистан, розповіла дружина кримського татарина.

Попри те, що Сейдаметов мав посвідку на проживання та зареєстрований шлюб з громадянкою України, цього замало, щоб повернутися після російської в’язниці в Україну, пояснив “Суспільному Крим” перший секретар посольства України в Узбекистані, колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юсуф Куркчі.

Він все ж таки є громадянином Узбекистану, якщо спиратися на відому інформацію, сказав дипломат. Тобто щодо Сейдаметова діятимуть закони як Узбекистану, так і країни-агресора.

“Ми не можемо в це втручатися, бо ми до цього не маємо жодного відношення. Бо людина жила на окупованій території, але по паспорту громадянина Узбекистану”, — пояснив Куркчі.

Зі свого боку правозахисник ГО “КримSOS” Олексій Тільненко сказав, що завадити депортації політв’язнів можливо через публічний тиск. Він нагадав, що 2013 року втручання Європейського суду з прав людини вже зупиняло екстрадицію.

Сейдаметова затримали 2021 року після обшуку в його помешканні, звинувативши в участі в партії “Хізб ут-Тахрір”, забороненої у РФ, але яка вільно діє в Україні. Його засудили до 13 років ув’язнення.

Як пояснив керівник інформаційного офісу “Хізб ут-Тахрір” в Україні Фазил Амзаєв, з 1990-х організація заборонена також в Узбекистані, і ця країна є одною з найжорстокіших щодо таких політв’язнів.

“Наразі в Узбекистані ув’язнюють членів “Хізб ут-Тахрір”. Ми знаємо про тортури, про те, що в місцях позбавлення волі помирають члени “Хізб ут-Тахрір”. Ми знаємо про те, що в Узбекистані продовжують терміни — “розкрутка”, коли майже закінчився термін і фабрикують нову справу”, — заявив він.

Також Амзаєв стверджує, що до членів “Хізб ут-Тахрір” тут можуть застосовувати тортури. Він вважає, що проти Сейдаметова в Узбекистані можуть сфабрикувати справу за новими епізодами. Він не виключає ще один варіант відбування покарання іноземцем — в країні його походження.

“І тут буде ситуація така, що спочатку він буде повинен той термін в Узбекистані відсидіти, а потім, як я казав, нова справа може бути”, — пояснив Амзаєв.

За даними менеджерки Кримськотатарського ресурсного центру Зареми Барієвої, екстрадувати до Узбекистану після звільнення з колонії планують і Сейдалієва. Куркчі заявив, що згідно із міжнародним правом, його депортація буде незаконною, адже Сейдалієв — громадянин України.

“Я взагалі не думаю, що узбецька сторона взагалі буде його приймати, бо там же має бути згода країни, яка приймає”, — сказав він.

Водночас Тільненко припускає, що погрози екстрадицією найімовірніше є засобами психологічного тиску для того, щоб зламати людину емоційно і психологічно. Він нагадав, що переміщення населення з окупованих територій — воєнний злочин, а такі методи окупантів назвав залякуванням, щоб придушити проукраїнські настрої кримських татар.

Амзаєв зазначив, що є приклади депортації з Росії до інших країн політв’язнів, яких обвинувачують в причетності до “Хізб ут-Тахрір”. Ситуація з Сейдаметовим інша. Якщо це станеться, то стане чи не першим випадком, коли депортували людину, яка була затримана на Кримському півострові, зауважив він.

Читайте також: 11 років несвободи та репресій: як рівень прав людини в окупованому Криму прямує до нуля

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter