Нова справа проти Карпюка і Клиха може перешкодити їхньому звільненню – юристка

Дата: 24 Квітня 2018
A+ A- Підписатися

Штраф у майже півмільйона гривень, який росіянка відсудила за цивільним позовом у громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха через загибель її сина під час Першої чеченської війни, може зашкодити їхньому поверненню додому.

Про це заявила юристка Української Гельсінської спілки з прав людини Надія Волкова, повідомляє Радіо Свобода.

 

“Особисто я думаю, що насправді, якщо вестимуться перемовини щодо того, що Карпюка і Клиха будуть звільняти або обмінювати, то це питання має бути просто частиною переговорів: ви звільняєте і при цьому не берете до уваги цей борг, бо це просто сфабрикована справа, цього не було. Але, з іншого боку, є думка така, і адвокат її висловив, що якщо цих людей повертати відбувати покарання в Україні за конвенцією (про передачу засуджених до позбавлення волі для подальшого відбування покарання – ред.), якщо це буде можливо взагалі, то Україні доведеться взяти цей борг на себе, бо родичі просто неспроможні”, – пояснює правозахисниця.

20 квітня відбулося засідання в апеляційній інстанції щодо цивільного позову громадянки Росії Ніколаєвої З.П. проти українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха. 22 квітня апеляційна інстанція Свердловського обласного суду постановила стягнути з українських політв’язнів один мільйон рублів моральної компенсації за “вбивство” російського солдата-строковика в першій чеченській війні.

Російський журналіст Гліб Еделєв, який був присутній на засіданні, написав у Facebook, що Ніколаєва, чий син загинув на війні в Чечні, вимагала моральну компенсацію у п’ять мільйонів рублів (більше двох мільйонів гривень), але суд постановив обмежити штраф у розмірі одного мільйона рублів (понад 400 тисяч гривень).

За словами Еделєва, це – більше, аніж постановив Тугулимський районний суд Свердловської області, що розглядав справу у першій інстанції. Той постановив стягнути 150 тисяч рублів із Миколи Карпюка і 100 тисяч – зі Станіслава Клиха.

26 травня 2016 року суд у російській республіці Чечні засудив Карпюка до 22,5 років, Клиха – до 20 років позбавлення волі. У жовтні 2016 року Верховний суд Росії відхилив апеляцію Клиха і Карпюка на вирок. Карпюк і Клих заперечують свою провину і заявляють, що ніколи не були в Чечні, були захоплені російськими силовиками незаконно, а свідчення і зізнання були отримані російським слідством під тортурами.

Про проблеми зі здоров’ям, зокрема з психічним станом Станіслава Клиха, неодноразово повідомляли адвокати й правозахисники.

Правозахисний центр “Меморіал” у Росії визнав Клиха і Карпюка політв’язнями. Міжнародна правозахисна організація Amnesty International заявила, що вони стали жертвами “пародії на правосуддя”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter