Насильницькі викрадення мерів українських міст та активістів можна кваліфікувати як злочини проти людяності – ОБСЄ
Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала 24 випадки свавільного затримання та насильницького зникнення посадовців на тимчасово окупованих територіях України. 13 з них згодом звільнили. Також ідеться про 21 затриманого журналіста та громадського активіста, які відкрито виступали проти вторгнення російських військових у Київській, Херсонській, Луганській та Запорізькій областях.
Про це йдеться в доповіді ОБСЄ, в якій посилаються на дані місії.
Наразі співробітники місії намагаються перевірити повідомлення про те, що п’ятьох журналістів і трьох активістів згодом звільнили. Місце перебування інших людей невідоме.
“Деякі з мерів, а також місцевих українських активістів, журналістів і добровольців були викрадені без дотримання жодної з процедур, передбачених міжнародним гуманітарним правом і здебільшого без інформування їхніх сімей. Деяких з них пізніше звільнили або обміняли на російських військовополонених, яких утримує Україна. Ймовірно, вони зазнали поганого поводження та/або залякування”, – зазначає ОБСЄ.
Інших мешканців затримували (часто за інформацію, яку російські військові знаходили в їхніх телефонах) та привозили в місцеву “комендатуру”. Протягом одного-двох днів їх відпускали. Однак немає інформації про дотримання щодо них процедур, передбачених міжнародним гуманітарним правом, йдеться в доповіді.
Крім того, у документі наголошують, що цілеспрямовані вбивства, насильницькі зникнення цивільних, зокрема журналістів і посадовців, імовірно, можна кваліфікувати як злочини проти людяності.
Нагадаємо, що ОБСЄ визнала грубим порушенням міжнародного гуманітарного права атаки росіян на пологовий будинок та драматичний театр у Маріуполі. Організація також відкинула спроби Кремля перекласти відповідальність за обидва воєнні злочини на Україну.