Народ рохінджа судитиметься з Facebook через мову ворожнечі
Десятки біженців – представників народу рохінджа у Великій Британії та США подали до суду на Facebook (наразі – Meta), звинувативши компанію в тому, що вона дозволила поширювати у своїй соцмережі мову ворожнечі проти них.
Про це пише BBC.
Зокрема, позивачі вимагають компенсації понад 150 мільярдів доларів (приблизно 4,11 трильйона гривень), стверджуючи, що платформи Facebook пропагують насильство проти переслідуваної меншини.
Компанію звинуватили в тому, що вона дозволила “роками продовжувати поширення ненависної та небезпечної дезінформації”.
За інформацією журналістів, британська юридична фірма, яка представляє інтереси деяких біженців, надіслала до Facebook листа, в якому, зокрема, стверджується таке:
- алгоритми Facebook “посилили мову ненависті проти народу рохінджа”;
- компанія не інвестувала в модераторів і фактчекерів, які знали про політичну ситуацію в М’янмі;
- їй не вдалося видалити дописи або акаунти, які підбурювали до насильства проти рохінджа;
- вона не змогла “вжити належних і своєчасних заходів” попри попередження благодійних організацій та ЗМІ.
Водночас у США юристи подали скаргу на Facebook у Сан-Франциско, звинувативши її в тому, що вона “готова продати життя народу рохінджа заради завоювання ринку в невеликій країні Південно-Східної Азії”.
На підтвердження своїх претензій вони посилаються на дописи у фейсбуку, знайдені під час розслідування інформагентства Reuters, зокрема 2013 року, де йшлося: “Ми повинні боротися з ними (рохінджа. – Ред.) так, як Гітлер боровся з євреями”.
Інший допис звучав так: “Налийте палива та підпаліть, щоб вони могли швидше зустрітися з Аллахом”.
Компанія Facebook 2018 року визнала, що зробила не досить для запобігання розпалюванню насильства та ненависті проти рохінджа.
Більшість населення М’янми – буддисти. Але в штаті Ракхайн, на заході країни, живе приблизно мільйон людей з народу рохінджа, більшість із них сповідує іслам.
У серпні 2017 року близько 700 тисяч рохінджа втекли до сусіднього з М’янмою Бангладеш, рятуючись від конфлікту, що спалахнув у цьому штаті. Щонайменше 10 тисяч були вбиті під час репресій з боку військових М’янми.
Активісти рохінджа заявляють, що військові та місцеві буддисти розпочали “помсту” проти місцевих мусульман після нападу на поліцейський пост. ЗМІ повідомляли про випадки, коли солдати спалювали села рохінджа та нападали на їхніх жителів. Військові ж стверджували, що їхні дії є відповіддю на напади бойовиків.
В ООН заявили, що операція в М’янмі була “схожа на приклад етнічних чищень з підручника”. Однак місцева влада заперечила проведення етнічних чищень.
Компанія Facebook налічує понад 20 мільйонів користувачів у М’янмі. Для багатьох сайт соціальних мереж є основним або єдиним способом отримувати новини та ділитися ними.
2018 року ООН звинуватила компанію в “повільній та неефективній” реакції на поширення ненависті в інтернеті. Згідно із законодавством США, фейсбук є відповідальним за дописи, розміщені його користувачами. Проте позови, про які йдеться, стверджують, що за законами М’янми соцмережа не має такого захисту, і це має перевагу в справі.