Нацполіція розслідує понад 59 тисяч кримінальних проваджень щодо зниклих безвісти під час війни
На сьогодні Національна поліція України порушила 59 674 провадження щодо зниклих безвісти за особливих обставин. Найбільше навантаження щодо розслідування таких злочинів лягло на правоохоронців з Донецької, Луганської, Запорізької та Харківської областей.
Про це під час конференції, присвяченої захисту прав родин безвісти зниклих, розповів начальник Головного слідчого управління Національної поліції Ігор Калантай, передає кореспондент ZMINA.
За даними Нацполіції, у Харківській області відкрито понад 6 тисяч справ, у Луганській — понад 5 тисяч, у Донецькій – понад 31 тисячу, у Запорізькій – понад 4 тисячі.
Калантай зазначив, що Головне слідче управління ініціювало призупинення передання кримінальних проваджень стосовно безвісти зниклих. А з 9 грудня 2024 року всі обласні прокуратури отримали конкретну вказівку щодо цього. Відтепер усі справи щодо зниклих безвісти не передаватимуться до прифронтових регіонів (Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської та Запорізької), як це було раніше. Посадовець пояснив це тим, що така практика перевантажувала слідчих, які й так працюють у надскладних умовах.
“Від сьогодні розслідування щодо безвісти зниклих осіб буде здійснюватися за місцем відкриття провадження. Це допоможе покращити ефективність розслідування, оскільки провадження може переходити місяцями від одного слідчого до іншого. Це дозволить краще комунікувати з родинами та ефективно розслідувати злочини”, – пояснює Калантай.
Щоб покращити комунікацію з родинами, у Нацполіції створили спеціалізовані центри з розшуку безвісти зниклих у всіх головних управліннях. За словами Калантая, цей процес тривав із травня до жовтня 2024 року. Головна мета створення таких центрів – надати можливість сім’ям комунікувати зі слідчими для отримання інформації про перебіг розслідування.
“Також на базі цих центрів у сімей та громадських об’єднань буде можливість проводити спільні наради із залученням усіх уповноважених органів, які дотичні до цього питання. Наприклад, у Дніпрі створили унікальний центр, який об’єднує три головних управління Нацполіції – у Донецькій, Луганській та Дніпропетровській областях. Це величезний хаб, який буде взаємодіяти з родинами”, – каже поліцейський.
Нагадаємо, за словами омбудсмана Дмитра Лубінця, єдиний офіційний механізм підтвердження російського полону – це інформація від Міжнародного комітету Червоного Хреста. Але через неефективну роботу представників МКЧХ досі відсутні точні цифри, скільки саме українських військових перебуває в російському полоні. І через це залишається невідомою кількість захисників, які можуть вважатися безвісти зниклими.