Нацполіція бореться не з наркомафією, а з наркозалежними – правозахисники

Дата: 07 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Нова українська поліція продовжує традицію колишньої міліції, зосереджуючи свої зусилля на переслідуванні наркозалежних, а не наркомафії.

Про це йдеться в аналітичному звіті Експертного центру з прав людини “Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів”, презентованому 7 лютого.

Згідно зі звітом, 74% виявлених поліцією у 2016 році наркозлочинів стосуються незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання наркотиків без мети збуту (ст. 309 Кримінального Кодексу). Водночас наркозлочини, пов’язані зі збутом, складають лише 8%. Злочини, пов’язані з організацією наркобізнесу, складають менше 2%, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

“Правоохоронці продовжують імітувати боротьбу з наркозлочинністю, переслідуючи хворих людей, а не наркоторговців. Більшість зареєстрованих правоохоронцями у 2016 році наркозлочинів пов’язані зі зберіганням наркотиків без мети їх збуту. Варто додати, що у 2016 році ця тенденція досягла свого апогею, адже у попередні кілька років доля цієї категорії наркозлочинів у загальній структурі наркозлочинності була у 1,5 рази меншою”, – зазначає голова Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов.

Правозахисники вважають, що поліцейським невигідно боротися з наркобізнесом, оскільки “показники” набагато легше робити на наркозалежних. Вони, як і секс-працівниці, не можуть ефективно захиститися від поліції та готові брати на себе будь-які злочини. Водночас наркобізнес продовжує процвітати, нерідко – під патронатом самої поліції. Негативну роль відіграють і стереотипи, що панують у суспільстві.

“Сьогодні в суспільстві закріплений стереотип про те, що майже кожна особа, яка вживає наркотики чи працює в сфері комерційного сексу, є злочинцем. Цей же стереотип розповсюджений і серед працівників поліції. Наявність шаблонів, відсутність дієвого контролю за спілкуванням працівників поліції з відповідними особами, нерозуміння працівниками поліції обставин, через які особа потрапляє в сферу наркоманії та секс-бізнесу, є причинами того, що поліцейські під час виконання обов’язків іноді порушують права вразливих груп населення”, – наголошує Костянтин Тарасенко, начальник відділу уповноважених голови Нацполіції з питань дотримання прав людини в поліцейській діяльності.

В аналітичному звіті “Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів” експерти дослідили причини та наслідки порушення прав наркозалежних та секс-працівниць, а також описали унікальний механізм запобігання свавіллю поліції – регіональні групи з протидії порушенням прав вразливих груп. Це команди, що складаються з адвокатів, журналістів, правозахисників та представників вразливих груп. Вони діють у шести обласних центрах: Сумах, Львові, Кропивницькому, Одесі, Дніпрі та Херсоні. Учасники самостійно збирають докази порушення прав людини у поліції та допомагають постраждалим відновити справедливість.

“Перевага регіональних команд полягає в оперативному реагуванні на випадки порушення прав людей. Саме тих людей, яким дуже рідко вдається самостійно постояти за себе. Тих людей, які вже майже погодилися, що “заслуговують” на незаконні, часто навіть зухвалі дії з боку представників правоохоронних структур. За мовчазної згоди більшості людей, до речі. Права людини мають дотримуватися завжди”, – переконаний Олексій Загребельний, представник Сумської регіональної команди з протидії порушенням прав вразливих груп.

Про наслідки стереотипів щодо наркозалежних читайте також у матеріалі Маргарити Тарасової “У пошуках “Раскольникова”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: