На Львівщині невідомі спалили табір ромів
У селищі Рудне, поблизу Львова, 9 квітня ввечері невідомі спалили ромський табір. У поліції, однак, погром не підтвердили.
Про це повідомляє Громадське радіо з посиланням на уповноваженого представника комітету захисту прав людини Михайла Кеньо.
Поселення кількох сімей знаходилося в індустріальній зоні поблизу прийому металу. На місці пожежі залишилися обвуглені дерев’яні каркаси наметів, металевий посуд, обпалені дитячі іграшки, одяг і навіть ікона. Нікого із мешканців табору на згарищі немає: дехто втік посеред ночі після погрому, декого забрала швидка допомога, розповідає він.
“Тут роми живуть постійно: і влітку, і взимку. Минулої осені їх так само, як і зараз, побили й підпалили табір – теж прийшли посеред ночі. Тоді нікого так і не затримали за побиття. Вчора як все відбувалося: ми в одному з таборів збирали дітей, аби навчити їх читати, а перед цим я заїхав сюди, щоб подивитись, чи все гаразд. Побачив, що тут проблема – захворіла дитина, вони всі голодні. Я привіз їм продукти, гроші на ліки, і, як виявилося згодом, як тільки я пішов – розпочався наліт”, – каже Кеньо.
Уповноважений зазначає, що роми, які живуть у навколишніх таборах, не крадуть і не жебракують. Заробляють собі на хліб тим, що шукають метал, щоб потім здати. У табір, каже він, роми не повернуться, де зараз перебувають потерпілі – невідомо.
За словами очевидців, наліт скоїли переодягнені в маски молодики спортивної статури. Їх було до тридцяти людей. З власних джерел Громадському радіо вдалося з’ясувати, що мешканців табору попереджали про напад за декілька днів до цього. Влаштувати погром мали на ще два табори.
Водночас погром не підтвердили в управлінні Нацполіції Львівської області. За словами речниці Нацполіції Світлани Добровольської, у зведеннях поліції інформації про цей підпал немає. Впродовж дня жодної інформації про цей інцидент не з’являлося й на офіційному сайті структури. Проте знайомі ромів кажуть, що ті викликали поліцію.
Згодом інфоромацію про підпал оприлюднила на своїй сторінці у Facebook уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
“Такі прояви ксенофобії потребують особливої уваги з боку правоохоронних органів, зокрема більш ретельного розслідування, а також вжиття заходів превентивного характеру щодо недопущення таких випадків у майбутньому”, – йдеться в заяві Людмили Денісової.
Уповноважена скерувала запит до керівництва Головного управління Національної поліції у Львівській області з проханням вжити заходів реагування відповідно до вимог законодавства за означеними фактами, а також гарантувати публічну безпеку і порядок у селищі Рудне.
Нагадаємо, 22 квітня в Києві учасники праворадикальної громадської організації “С14” вигнали ромів з табору на Лисій горі, а також спалили їхні речі та намети. 10 травня одного з керівників С14 Сергія Мазура викликали на допит у поліцію в справі про погром ромського табору.