На Луганщині цивільному погрожували зґвалтуванням, аби він зізнався у співпраці з бойовиками – ООН
Під час збройного конфлікту на сході України зберігається тенденція використання сексуального насильства як форми катування чи засобу примусити людину до певних дій.
Про це йдеться в доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні за період з 16 серпня до 15 листопада 2017 року Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини.
В організації зазначають, що більшість випадків пов’язаного з конфліктом сексуального насильства відбувалася протягом 2014-2015 років, однак жертви повідомили про них лише нещодавно.
Один з таких інцидентів цьогоріч стався в місті Кремінна, що на Луганщині. 28 вересня озброєні люди в камуфляжній формі зняли з автобуса на внутрішньому блок-пості цивільного. Чоловіка запідозрили у зв’язку з озброєними групами. Причиною стали фото, розміщені на його сторінці у соцмережах.
Чоловіка відвезли до відділку поліції, де змусили роздягнутися до спідньої білизни. В такому вигляді затриманий простояв дві години. За цей час йому погрожували зґвалтуванням та лякали, що передадуть його батальйону “Азов”.
“За відсутності адвоката він був змушений підписати пояснення, надруковане слідчим, в якому йшлося про те, що він був членом озброєних груп. Наступного дня його звільнили”, – зазначається у доповіді.
Ще два випадки, що в якості прикладу наводять в ООН, сталися 2014 року.
В травні поблизу Луганська п’ятеро членів озброєних груп в балаклавах та з автоматами викрали та помістили під варту двох цивільних. Одного з чоловіків під час допиту почали бити, зокрема по статевих органах, що привело до хронічної травми. Другій жертві погрожували, що “його молодша сестра може не повернутися додому ввечері”.
Інший випадок стався в грудні в місті поблизу лінії зіткнення. Семеро озброєних чоловіків у масках вдерлися до приватного будинку аби забрати гроші та цінні речі. Їх жертвою стала жінка на восьмому місяці вагітності, яку зв’язали та погрожували їй груповим зґвалтуванням. Крім того, один з чоловіків заліз до неї під одяг і торкався статевих органів і грудей. Наразі над нападниками триває суд.
В ООН звертають увагу на те, що жертви сексуального насильства почали говорити про пережитий досвід лише, коли стали почуватися безпечніше та змогли отримати доступ до певних інструментів захисту.