“Сама винна”: на Донеччині поліція закрила провадження про зґвалтування?

Дата: 22 Серпня 2017
A+ A- Підписатися

За період з 16 лютого по 15 травня 2017 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) задокументувало три випадки сексуального та ґендерно-обумовленого насильства стосовно жінок, вчинені військовими Збройних сил України у зоні військового конфлікту.

Про це йдеться у 18-й доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

У документі наводиться один приклад, який стався у жовтні 2016 року в Мар’їнці Донецької області. У цей день жінка була одна в своєму будинку, коли увірвалися двоє п’яних солдат.

Вони почали приставати до неї. Один військовий спробував стягнути з неї спідницю. Вона кричала і щосили чинила опір.

Один із нападників вдарив її по обличчю металевою мискою, розбивши їй ніс і губу.

Жінці вдалося вирватися до іншої кімнати і зателефонувати власнику будинку. Той у свою чергу зателефонував у поліцію і командирові військової частини.

Жінка повідомила про інцидент поліцію, але коли поліцейські прийшли допитувати її, то сказали їй, що вона сама була в усьому винна.

Пізніше слідчий поліції повідомив їй, що справа була закрита за відсутністю доказів.

Представниця слідчого відділення Нацполіції у Мар’їнці Лариса Галич повідомила Центру інформації про права людини, що Нацполіція не зафіксувала такого злочину у місті у жовтні 2016 року. 

“В ході проведення перевірки було встановлено, що згідно Журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події Мар’їнського ВП інформація про вчинення у місті Мар’їнка у жовтні 2016 року будь-яких насильницьких дій відносно жінки з боку військовослужбовця, відсутня. Відповідно до цього, відомості до ЄРДР не вносились, досудове розслідування не проводилось”, – йдеться в повідомленні слідчого відділення.  

Нагадаємо, у лютому 2017 року ООН оприлюднила  доповідь “Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом в Україні (14 березня 2014 – 31 січня 2017 рр)“. 

Автори цього документу переконані, що усі сторони конфлікту в Україні не використовують сексуальне насильство у стратегічних чи тактичних цілях.

Незаконні збройні формування вдаються до насильства, аби змусити ув’язнених та затриманих відмовитися від свого майна. Їм також наказували виконати інші дії як очевидну умову їхньої безпеки та звільнення. 

У доповіді ООН констатується, що українській системі правосуддя бракує законів, інституційної спроможності та досвіду, аби ефективно розслідувати та розглядати в судах такі справи. Через це злочинці лишаються безкарними. 

“Доступ до правосуддя є особливо обмеженим на території, яка перебуває під контролем озброєних груп”, – зазначається у доповіді “Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом в Україні (14 березня 2014 – 31 січня 2017 років)”. 

Документ має 29 рекомендацій українському уряду, незаконним збройним формуванням та Росії, які мають запобігати випадкам сексуального насильства, покращити реагування на ці злочини та гарантувати справедливість для жертв. 

В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини нагадали, чому Україна має розслідувати зґвалтування під час збройного конфлікту. Наразі в Україні розслідується лише одна справа про сексуальне насильство в АТО

Раніше повідомлялось, що у 2014 році на Луганщині незаконне збройне формування зі зброєю погрожувало родині зґвалтуванням.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: