У лютому на Херсонщині росіяни розстріляли чотирьох цивільних, а їхні тіла залишили в яру поблизу Чорнобаївки

Дата: 10 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

26 лютого на Херсонщині росіяни вбили Віктора Далібожка, двох його синів та їхнього знайомого, а тіла чоловіків скинули в яр поблизу Чорнобаївки. Лише через пів року родичам вдалося знайти та опізнати своїх рідних.

Про це повідомляє видання “Лівий берег”.

Могили Віктора й Андрія Далібожків. Фото: Андрій Соков. Джерело: “Лівий берег”

Мешканець Чаплинки Віктор Далібожко їхав до Херсона разом зі своїми синами – старшим Олександром та молодшим Андрієм, разом з ними також був товариш молодшого сина Дмитро Захаренко. 26 лютого близько 22:00 вони востаннє вийшли на зв’язок з рідними, розповіли, що місцевість щільно обстрілюють і бомблять. Обіцяли зателефонувати, коли будуть у Херсоні, але потім зв’язок з чоловіками зник.

Півтора місяця сім’я Далібожків не мала жодної інформації про зниклих рідних. У середині квітня сім-карта Віктора з’явилася в мережі. Його донька Вікторія почала писати смс, розпитувати, де її рідні. У відповідь жінка отримувала лише запитання – чи мають брати і батько стосунок до ЗСУ, чи служили вони і так далі. 

Через два дні співрозмовник прислав Вікторії світлину розстріляної машини. Утім завдяки цьому фото визначити долю пасажирів не можна було. Невідомий абонент порекомендував дівчині шукати рідних по військових тюрмах. Власне, це й довелося робити Вікторії та її 50-річній матері Тетяні від квітня по серпень.

До останнього жінки вірили, що їх ні рідні живі. Очікування їхнього повернення підживлювали різні чутки. Декотрі поширювали представники окупаційної влади.

Так званий “голова” Чаплинки 1 червня повідомив дружині Віктора Далібожко Тетяні та його доньці Вікторії, що зі зниклими чоловіками все гаразд.

“Начебто вони живі, здорові, нагодовані і перебувають у Херсоні. Ніколи не забуду цих його слів”, – каже Вікторія.

У серпні на один із пошукових сервісів, де було розміщено оголошення про зниклих чоловіків, не зателефонував мешканець Чорнобаївки Антон. 

Вікторії та її мамі повідомили, що, ймовірно, родичі – у моргу Херсона. Жінки впізнали їх, а також товариша брата – Дмитра Захаренка.

Наприкінці серпня повідомлялося, що у погребі власного будинку у тимчасово окупованому селищі Архангельське, що на Херсонщині, сусіди знайшли тіла подружжя Павленків. Чоловіка Валентина вбили пострілом у голову, а під його тілом лежала вбита дружина Лариса. 

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

  • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
  • катування і нелюдське поводження;
  • зґвалтування;
  • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
  • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
  • використання населення як “живих щитів”;
  • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
  • викрадення і незаконні арешти цивільних;
  • взяття заручників;
  • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
  • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
  • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
  • використання отруйних речовин;
  • напади на релігійні й культурні установи;
  • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter