На окупованих територіях України месенджер Max стає ключовим інструментом контролю зв’язку – RSF
Російський месенджер Max, доступний лише через російські та білоруські SIM-картки, стрімко поширюється на окупованих територіях України та обмежує можливість отримувати й передавати інформацію поза контрольованим Росією цифровим середовищем.
Про це пише організація “Репортери без кордонів” (RSF).
Логотип російського додатка МАХ. Ілюстраційне зображенняЗа даними прокремлівських медіа, у листопаді 2025 року месенджер налічував близько 50 мільйонів користувачів. З 1 вересня 2025 року він встановлюється за замовчуванням на всі телефони, що продаються у РФ та на окупованих українських територіях.
Max підтримують російські державні й пропагандистські медіа, зокрема “Крим 24”, “РІА Новини”, “ТАСС” і “Russia Today”, які відкрили власні канали в додатку. Його впровадження також охоплює школи, державні установи та сферу адміністративних послуг.
У користування додатком можна увійти лише з російського або білоруського номера, що унеможливлює повноцінний звʼязок між мешканцями окупованих районів та підконтрольною Україні територією. За даними співрозмовників RSF, це суттєво ускладнює роботу журналістів, які підтримують контакти в регіоні.
Експерти організації “RSF” відзначають, що додаток збирає персональні дані користувачів і може використовуватися для контролю комунікацій. “Стратегія Кремля полягає у створенні єдиного цифрового простору, у якому Max стає основним інструментом онлайн-взаємодії в Росії та на окупованих територіях”, – заявили у спільному коментарі керівник відділу технологій та журналістики RSF Вінсент Бертьє та регіональна співробітниця організації в Україні Полін Мофрез.
На тлі поширення Max у РА та на окупованих територіях фіксується погіршення роботи WhatsApp і Telegram. За даними медіа, доступ до цих платформ у Росії обмежений майже у 40% регіонів, що позначається й на роботі журналістів в окупованих районах України.
За повідомленнями українських медіа, мешканці деяких населених пунктів користуються окремими телефонами для встановлення Max через занепокоєння щодо конфіденційності даних та можливого доступу спецслужб до їхніх повідомлень.
Раніше ZMINA писала про тенденцію примусового встановлення месенджера на окупованих територіях.
Нагадаємо, що працівників освіти та держслужбовців у тимчасово окупованому Криму змушують встановлювати “федеральний месенджер” Max під загрозою звільнення.
З 1 жовтня у школах Мелітополя та інших окупованих населених пунктах Запорізької області учням заборонили користуватися Telegram, WhatsApp та іншими месенджерами.