На місці масового поховання під Ізюмом ексгумували 59 тіл – більшість зі слідами насильницької смерті або катувань
Експерти ексгумували 59 тіл з масового поховання на околиці Ізюма Харківської області. Щонайменше одне з тіл, які вже оглянули, має сліди тортур. За словами судмедексперта, у закатованого чоловіка зв’язані за спиною руки та відрізана мошонка.
Про це повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
“Експерти Нацполіції в Харківській області ексгумували на сьогодні 59 тіл в Ізюмі. Тіла 16 цивільних чоловіків та 26 жінок доставлять на подальшу експертизу. 17 – військовослужбовців. Як зазначають фахівці, у більшості – наявні сліди насильницької смерті”, – йдеться у повідомленні.
За інформацією видання “Ґрати”, правоохоронці ексгумували тіло цивільного чоловіка зі слідами тортур. Як повідомив судмедексперт після візуального огляду, у вбитого були зв’язані руки за спиною та відрізана мошонка. Особа чоловіка та його вік на цей момент не встановлені. Тіло було у могилі з номером 91.
Ексгумація триває вже другий день. На околиці Ізюма виявили поховання майже з 500 могил. В основному в них поховані цивільні, які загинули в період окупації Ізюма російською армією.
16 вересня Синєгубов повідомив, що серед тіл з масового поховання в Ізюмі, які були ексгумовані у п’ятницю, 99% мають ознаки насильницької смерті. Є декілька тіл зі зв’язаними за спиною руками, а одна людина похована з мотузкою на шиї. Вочевидь цих людей катували й стратили. Також серед похованих є діти.
Також відомо, що щонайменше тисяча мешканців Ізюма загинули внаслідок російських обстрілів і авіаударів, а також через брак медичної допомоги. Доступ до ліків був обмежений, а російські військові розграбували всі аптеки.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.