На Київщині підлітка відправили до в’язниці за роботу на Росію

Дата: 17 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

Обухівський райсуд Київської області 10 листопада 2023 року у справі №372/2509/23 визнав винним підлітка у збиранні для Росії інформації щодо розташування української військової техніки та об’єктів. 

Про вирок повідомила правозахисниця Катерина Рашевська

Скриншот ухвали Обухівський райсуд Київської області, яку опублікувала правозахисниця

Хлопцю призначили покарання у вигляді позбавлення волі на 7 років. 

Рашевська, коментуючи вирок, наголошує, що вербування дітей є одним з шести серйозних порушень прав дитини, вчинених у ході збройних конфліктів, як це передбачено Резолюцією Ради Безпеки ООН від 2018 року. Окрім цього, правозахисниця наголосила на порушенні низки інших міжнародних документів, та тому, що хлопцю було б слід пройти реабілітацію та реінтеграцію. 

“Уповноважені особи у сфері захисту прав людини, зокрема дитини, мають належно відреагувати на подібне рішення суду”, – каже вона. 

Правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк також звертає увагу, що при розгляді подібних справ першим, на що слід звертати увагу, є саме вчинення злочину з боку РФ, а вербування заборонено рядом як обов’язкових, так і рекомендаційних міжнародних документів. 

“Діти, яких було незаконно завербовано до збройних сил чи угруповань, і які звинувачені у злочинах проти міжнародного права, у першу чергу мають розглядатися як жертви міжнародного злочину, а не лише як злочинці”, – каже вона. 

Щодо питання притягнення до відповідальності неповнолітнього за міжнародні злочини або ж злочини за національним правом, то, як каже Синюк, потрібно враховувати міжнародні стандарти ювенальної юстиції.

“Судовий розгляд має бути останнім засобом, а якщо процес все ж відбувається, в його межах має бути забезпечене дотримання всіх процесуальних прав дитини, урахування її найкращих інтересів і розглянуті всі можливі альтернативи позбавленню волі”, – наголошує вона.

Нині посадовці, відповідальні за захист прав дітей, публічно вирок суду не коментували. 

За час повномасштабного вторгнення це не перший випадок, коли українські слідчі повідомляють про затримання підлітків за роботу на російські спецслужби. До прикладу, у березні на Київщині затримали 17-річного хлопця, якому, як йшлось тоді у повідомленнях, закидали державну зраду, вчинену в умовах воєнного стану. 

Також в Бахмуті на Донеччині правоохоронці викривали місцевого підлітка, якому закидали здавання позицій артилерійських підрозділів ЗСУ російським військам, а ще одного неповнолітнього затримували на Чернігівщині. 

Правозахисники не вперше кажуть, що Росія скоює всі шість типів тяжких воєнних злочинів щодо дітей, зокрема вербує їх для участі у війні, а використовують для цього й мобільні застосунки. 

Нагадаємо, що війна в Україні, як вважають у ЮНІСЕФ, штовхає ціле покоління дітей “до краю прірви”. Понад чверть українських дітей, які стали свідками або учасниками подій війни, розлучились із рідними. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter