На 104-му році життя померла Агнеш Келеті, яка пережила Голокост і здобула титул найстаршої олімпійської медалістки
У віці 103 років пішла з життя пʼятиразова олімпійська чемпіонка та видатна угорська гімнастка єврейського походження Агнеш Келеті. Їй вдалося пережити Другу світову війну та Голокост.
Про це повідомляє Associated Press.
Келеті померла 2 січня вранці в Будапешті. Її госпіталізували ще 25 грудня через серцеву недостатність та пневмонію, коли стан був дуже важким. Лише через кілька днів, 9 січня, вона повинна була відсвяткувати своє 104-річчя.
Протягом своєї карʼєри Келеті здобула 10 олімпійських медалей, серед яких 5 золотих. Ці нагороди вона виборола на Олімпійських іграх у Гельсінкі 1952 року та Мельбурні 1956 року, представляючи Угорщину.
Агнеш народилася у 1921 році в Будапешті. Свій перший чемпіонат Угорщини вона виграла ще в 1940 році, але через єврейське походження їй заборонили займатися спортом того ж року.
Під час Другої світової війни та Голокосту вона переховувалась під фальшивим іменем і працювала покоївкою. Батька Келеті та кількох родичів знищили в концтаборі “Аушвіц”, а матір і сестру врятував Рауль Валленберг, шведський дипломат, який забрав їх із Будапешта.
Відновлюючи спортивну карʼєру після війни, Келеті планувала брати участь в Олімпійських іграх у Лондоні 1948 року, але через травму щиколотки була змушена відмовитись.
Через чотири роки, у 31 рік, вона вперше взяла участь в Олімпіаді на Іграх у Гельсінкі, де багато гімнастів вже завершували свою карʼєру. У 35 років на Іграх у Мельбурні Келеті стала найстаршою золотою медалісткою.
Після Мельбурна вона вже не повернулася додому, оскільки в цей час Радянський Союз атакував Угорщину. Тому жінка попросила політичного притулку в Австралії.
Згодом вона оселилася в Ізраїлі, де відіграла ключову роль у розвитку ізраїльської гімнастики.
Минулого року Келеті визнали найстаршою живою олімпійською медалісткою у світі.
Напередодні свого століття спортсменка поділилася думками про життя, зазначивши, що воно їй дуже подобається. Вона сформулювала свою життєву філософію так: “Людина має займатися тим, що їй приносить радість. А найголовніше – бути коханою”.
Нагадаємо, що 11 років тому барабанщик Сол Драєр, якому на той момент було 88 років, створив гурт під назвою The Holocaust Survivor Band. До колективу увійшли музиканти, які або самі пережили Голокост, або є членами родин тих, хто це пережив.
Читайте також: “Після тиші”: як в Україні збирають усні свідчення про Голокост