МЗС: Невиконання Будапештського меморандуму спричинило катастрофічне зростання загроз безпеці у світі
Невиконання Будапештським меморандумом своїх функцій спричинило катастрофічне зростання безпекових загроз у світі, а єдиною реальною гарантією безпеки може стати лише повноправне членство України в НАТО.
З такою заявою виступили в українському МЗС.
У грудні виповнюється 30 років від підписання так званого Будапештського меморандуму про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Документ не тільки мав дати гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі ядерного арсеналу, але й слугував прикладом для держав, які також хочуть відмовитися від ядерної зброї.
“Порушення Росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, що підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння. Натомість бачимо активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали”, – наголошують у МЗС.
Українські дипломати називають нині меморандум “памʼятником недалекоглядності в ухваленні стратегічних безпекових рішень” та нагадуванням про те, що “розбудова європейської архітектури безпеки коштом інтересів України, а не з їхнім урахуванням, приречена на провал”.
Україна звертається до США та Великої Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, а також до всіх держав – учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки, а саме членства в НАТО.
“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО”, – підсумували в МЗС.
Як зазначає видання “Європейська правда”, заяву українське МЗС зробило в день початку міністерської зустрічі НАТО.
Нагадаємо, що ще у 2022 році Казахстан запропонував усім країнам світу відмовитися від ядерної зброї до 2045 року. Разом з Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном та Киргизстаном країна входить до першої в Центральній Азії зони, вільної від ядерної зброї.