Музеї в окупованому Криму оскаржують в ЄСПЛ передачу “скіфського золота” Україні – російська влада

Дата: 15 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

Музеї в окупованому Криму відправили до Європейського суду з прав людини скарги з метою оскаржити рішення про передачу “скіфського золота” Україні.

Про це заявив спецпредставник президента РФ з міжнародного культурного співробітництва Михайло Швидкой, інформує російська пропагандистська агенція ТАСС.

За його словами, вичерпаний ліміт можливостей розв’язати це питання на території Нідерландів.

“Тому музеї, я наголошую, музеї Криму звернулися до Європейського суду з прав людини. Оскільки порушено права музеїв, вони виступили з цим позовом, вважаючи, що суд може відновити справедливість”, – сказав російський чиновник. 

Швидкой також вважає, попри те, що Росія вийшла з Ради Європи, музеї як юридичні особи мають право звернутися до ЄСПЛ.

Начальниця Управління представництва держави Україна в міждержавних справах Маргарита Сокоренко на своїй фейсбук-сторінці звертає увагу, що музеї, які перебувають у тимчасовій російській окупації, подали скаргу до “ненависного для Росії” суду у Страсбурзі. Росія усюди заявляла, що їй не потрібен цей суд, бо він давно упереджений. 

Вона зізналася, що має відчуття дежавю. 2021 року російські органи голосно рапортували про подання до ЄСПЛ міждержавного позову проти України для притягнення до відповідальності по всій суворості Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. 
 
Маргарита Сокоренко

“Ми тоді одразу поставили під сумнів якість та життєздатність того позову. Згодом лише переконались у наших здогадках, коли вже його отримали з ЄСПЛ. І зрештою остаточну крапку поставив сам ЄСПЛ в липні 2023-го, вилучивши справу “Росія проти України” з реєстру справ, оскільки не було комунікації справи. ЄСПЛ відхилив позов навіть без попередньої позиції України”, – нагадала Сокоренко.

Вона також скептично висловилася до твердження “спецпредставника” про “політизованість ситуації”.
 
“За 10 років юридичного протистояння в мене вже зібрана колекція заяв та закидів російських представників на адресу ЄСПЛ щодо його “упередженості” та “політизованості” щоразу, коли рішення були не в інтересах Росії, але, думаю, відсутність надії “спецпредставника” повʼязана з тим, наскільки професійно колеги з Мін’юсту Росії вели справу в нідерландських судах і здобули чудове рішення, забезпечивши повернення колекції цінних артефактів Україні”, – прокоментувала представниця Міністерства юстиції України.
 
Раніше повідомлялося, що Слідчий комітет Росії розпочав дослідчу перевірку за фактом визнання судом в Амстердамі України власником колекції так званого скіфського золота.
 
До цього посол Росії Олександр Шульгін назвав “небезпечним прецедентом” рішення суду Амстердама щодо “скіфського золота”. Шульгін також назвав рішення апеляційного суду “політично вмотивованим”.
 
Судова боротьба за “скіфське золото” тягнулась з 2014-го, але Верховний суд Нідерландів остаточно поставив у ній крапку торік.
 
22 листопада 2023 року стало відомо, що Міністерство культури України та музей Алларда Пірсона в Нідерландах домовилися про повернення “скіфського золота” в Україну. Нідерланди скасували борги Україні за зберігання  колекції. 27 листопада вона прибула в Україну.
 
Еміне Джапарова та Ростислав Карандєєв відкривають один бокс зі “скіфським золотом”. Фото: Дмитро Ларін

Нагадаємо, що 2014 року кількість музейних предметів фонду України в тимчасово окупованому Криму була близько 1,2 мільйона одиниць. На півострові діяли 26 музеїв і п’ять історико-культурних заповідників державної та комунальної форми власності. Утім, з початку тимчасової окупації півострова росіяни почали систематично привласнювати та переміщувати на свою територію цінні експонати. 

Українська влада вже казала, що про завершення війни можна буде говорити, коли Росія, зокрема, поверне викрадені експонати та сплатить репарації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter