Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA оголосив склад журі

Дата: 26 Квітня 2023
A+ A- Підписатися

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA оголосив склад журі міжнародного конкурсу документальних стрічок DOCU / СВІТ, конкурсних програм DOCU / УКРАЇНА та DOCU / КОРОТКО, а також журі, яке визначить фільм, що отримає Спеціальний приз RIGHTS NOW!.

Про це повідомили на сайті конкурсу.

Джерело: docudays.ua

До складу журі міжнародного конкурсу повнометражних і середньометражних документальних стрічок DOCU / СВІТ увійшли польсько-німецька режисерка та сценаристка Ельвіра Нєвєра, виконавча директорка Міжнародного фестивалю документального кіно One World Slovakia Єва Кріжкова та відбірник Київського міжнародного кінофестивалю “Молодість”, співзасновник і директор першого в Україні квірного кінофестивалю Sunny Bunny Богдан Жук.

Ельвіра Нєвєра

Польсько-німецька режисерка та сценаристка відомих документальних фільмів “Синдром Гамлета” (2022), “Принц і Диббук” (2017) та “Ефект доміно” (2014). Її творчість зосереджена передусім на політичних, соціальних і культурних трансформаціях у Східній Європі. Здобула численні міжнародні нагороди, зокрема нагороду за “Найкращий документальний фільм” на 74-му Венеційському кінофестивалі, Гран-прі на “Тижні критики” 75-го Локарнського кінофестивалю, “Золотого голуба” на кінофестивалі DOK Leipzig, нагороду “Молоде німецьке кіно” (2019) та кінонагороду “Курка і яйце” (2022).

Єва Кріжкова

Закінчила Факультет кіностудій в Академії перформативних мистецтв у Братиславі. Співзасновниця та головна редакторка кіножурналу Kinečko, який надає майданчик для відкритої та ерудованої дискусії в словацькій кіноспільноті з 2010 року. Із 2019 року організовує Міжнародний фестиваль документального кіно One World Slovakia як виконавча директорка. Завершує роботу над повнометражним документальним дебютом “Пташиний пагорб”.

Богдан Жук

Відбірник Київського найбільшої кіноподії України – міжнародного кінофестивалю “Молодість”. Має освіту мовознавця, працював перекладачем, журналістом і ведучим на радіо, приєднався до команди “Молодості” 2014 року як пресаташе (до 2015-го) і відбірник. Формує конкурсні та позаконкурсні програми фестивалю “Молодость”, курує програму ЛГБТК+ Sunny Bunny – найстаріший захід України на квір-тематику (існує з 2001 року). Sunny Bunny 2023-го стане першим в Україні квірним кінофестивалем. Він відбудеться в червні, Жук є його співзасновником і директором.

Працює в команді відбірників Міжнародного кінофестивалю BEAST (Порту), а також комунікаційником Британської ради в Україні й перекладачем фільмів для національних релізів і фестивальних показів. Член журі на Teddy Awards (Берлінале), BEAST IFF (Порту), Image+nation (Монреаль), TLVFest (Тель-Авів), Crime & Punishment IFF (Стамбул), Mezipatra QFF (Прага).

У конкурсах DOCU / УКРАЇНА та DOCU / КОРОТКО (цьогоріч національному) переможців обиратимуть режисер і художній керівник Белградського міжнародного фестивалю документального кіно BELDOCS Марко Ґрба Сінгх, засновник і директор Inconvenient Films Ґедімінас Андрюкайтіс та керівниця Музею кіно Довженко-центру й переможниця конкурсу на посаду гендиректорки центру Олена Гончарук.

Марко Ґрба Сінгх

Народився 1988 року в сербському Белграді. Зараз навчається на аспірантурі з кінорежисури на факультеті драматичних мистецтв у Белграді. Прем’єри його короткометражних документальних фільмів “Принаймні ми зустрілися” (At Least We’ve Met, 2012) та “Блідий” (Pale, 2013) відбулися на фестивалі Visions du Réel. Його перший повнометражний фільм “Абдул і Хамза” (Abdul & Hamza, 2015) здобув спеціальну відзнаку на Марсельському міжнародному кінофестивалі. Короткометражний фільм “Якби це залежало від мене, я б ніколи не пішов” (If I Had It My Way I Would Never Leave) був показаний на Каннському кінофестивалі в секції ACID у 2017 році. З 2018-го – художній керівник Белградського міжнародного фестивалю документального кіно BELDOCS. Прем’єра його першого повнометражного фільму “Вал” (Rampart) відбулася на кінофестивалі в Локарно.

Ґедімінас Андрюкайтіс

Засновник і директор Inconvenient Films. Має диплом магістра з міжнародного права Вільнюського університету. З 2007 року Inconvenient Films переріс із невеликої події для підвищення обізнаності про права людини в найбільший конкурсний документальний кінофестиваль у Литві. Водночас чоловік працює у сфері прав людини понад 20 років. Як правозахисник брав участь у численних проєктах та ініціативах. Крім керівних посад, долучався до досліджень та виробництва, ініціював та був співпродюсером документального мультимедійного проєкту “Сліди. Перетинаючи минуле”, номінованого в категорії “Найкращий європейський документальний онлайн-проєкт року” на континентальному медіафестивалі Prix Europa та відзначеного кількома національними й міжнародними нагородами.

Олена Гончарук

Культурна менеджерка, культурологиня, музеологиня, копірайтерка. Народилася в Кременчуці, виросла в Кривому Розі, живе в Києві. Ступінь магістерки культурології здобула в Національному університеті “Києво-Могилянська академія”. Керівниця Музею кіно Довженко-центру, переможниця конкурсу на посаду гендиректорки центру. В Національному центрі Олександра Довженка та Державному фонді фільмів України працює з 2016 року. Разом із командою долучилася до відкриття Музею кіно, створення виставок “ВУФКУ. Lost & Found” і “Польоти уві сні та наяву”, проведення фестивалю німого кіно та сучасної музики “Німі ночі”, а також до суспільного руху спротиву “реорганізації” Довженко-центру.

Спеціальний приз RIGHTS NOW! — це нагорода для креативного документального кіно, що досліджує та аналізує сучасний світ і робить значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність. На неї номінуються до десяти фільмів з усіх фестивальних кінопрограм.

Склад журі, яке назве фільм, гідний спецпризу: український адвокат, військовослужбовець ЗСУ, громадський діяч і правозахисник Масі-Мустафа Найєм, культурна менеджерка й засновниця Міжнародного кінофестивалю про права людини Sofia DocuMental Даґмар Остранська та кінорежисер, виконавчий директор Міжнародного кінофестивалю про права людини в Албанії, голова Асамблеї Албанської Гельсінської спілки Куйтім Чашку.

Масі-Мустафа Найєм

Український адвокат, засновник юридичної компанії “Міллер”, військовослужбовець ЗСУ, громадський діяч, правозахисник. У 2007 році закінчив юридичний факультет Міжнародного Соломонового університету, отримав диплом спеціаліста з правознавства. Випускник Української школи політичних студій. У 2018-му навчався в Інституті Аспена в Києві. Відомий унаслідок залученості до низки резонансних судових справ. Став на захист свідків у справі вбивства Катерини Гандзюк. Був адвокатом учасників акції “Хто замовив Катю Гандзюк” 9 лютого 2019 року, щодо яких було розпочато кримінальне провадження. Захищав у суді артклуб Closer у справі обшуків на його території, здійснюваних Нацполіцією. Надає правову допомогу ветеранам і ветеранкам російсько-української війни. Здобув нагрудний знак “За військову доблесть” (2022), медаль “За поранення” (2022) та відзнаку Міністерства оборони України “Вогнепальна зброя” (2022).

Даґмар Остранська

Культурна менеджерка, протягом семи років працювала в ООН та неурядових організаціях: два роки – для чеської НУО “Людина в біді” в Чечні (2002–2004), впродовж двох останніх років – волонтерка ООН у Всеукраїнській мережі людей, які живуть із ВІЛ / СНІД (нині БО “100% Життя”) у Криму (2004–2006), трьох — у БО “Карітас” у Чехії. 2009 року була виконавчою й маркетинговою директоркою Міжнародного документального фестивалю “Їглава”. У 2011–2014 роках входила до дипломатичної місії посольства Чеської Республіки в Україні на посаді директорки Чеського центру в Києві. У 2015–2017 була директоркою аудіовізуальних колекцій Національного кіноархіву Праги. У 2018–2023 роках – директоркою Чеського центру в Софії, де разом з болгарською організацією Balkan Documentary Center заснувала Міжнародний кінофестиваль про права людини Sofia DocuMental. Живе й працює в Празі.

Куйтім Чашку

Кінорежисер, сценарист, продюсер і правозахисник. Очолює Академію кіно й мультимедіа “Марубі”, є виконавчим директором Міжнародного кінофестивалю про права людини в Албанії. Голова Асамблеї Албанської Гельсінської спілки. Закінчив Вищий інститут мистецтв Албанії, Інститут театру й кіно в Бухаресті та здобув післядипломну освіту в Колумбійському університеті (Нью-Йорк). У 1990 році став одним із засновників Албанського Гельсінського комітету, у 2004 році заснував першу кіношколу в Албанії – Академію кіно та мультимедіа “Марубі”, а у 2006 році започаткував Міжнародний кінофестиваль про права людини в Албанії.

Нагадаємо, що 20-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбудеться в Україні 2–8 червня 2023 року. Набір волонтерів на фестиваль триватиме до 21 травня.

Минулого року Docudays UA відбувався в листопаді. Тоді гості фестивалю закликали звільнити з російського полону правозахисника, журналіста, а нині військовослужбовця Збройних сил України Максима Буткевича

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter