Російський мін’юст звернувся до суду з вимогою ліквідувати найстарішу правозахисну організацію країни
Міністерство юстиції Росії скерувало до Московського міського суду позов про ліквідацію найстарішої правозахисної організації країни – Московської Гельсінської групи (МГГ).
Відповідна інформація міститься на сайті МГГ, також про це пишуть російські ЗМІ.
Позовну заяву зареєстровано 20 грудня 2022 року, розв’язується питання про її ухвалення та призначення до слухання.
За словами членкині Ради при президенті РФ з розвитку громадянського суспільства та прав людини Єви Меркачової, позов про ліквідацію організації подали “за формальною ознакою, що вона нібито є регіональною, але брала участь у заходах в інших регіонах”.
Причини подання позову з боку мін’юсту на сайті МГГ описано так: “Мін’юст вказує на те, що, порушуючи федеральний закон про громадські об’єднання, МГГ проводило діяльність поза Московським регіоном, статут організації не відповідає актуальним вимогам законодавства, і водночас під час позапланової перевірки мін’юсту не надано повного пакета необхідних документів”.
Мін’юст визнав ці порушення грубими й “такими, що не можна усунути в законний спосіб”, і вважає за необхідне ліквідувати МГГ та заборонити її діяльність на території Росії, йдеться на сайті організації.
МХГ планує оскаржити ліквідацію організації. У коментарі виданню “Підйом” співголова МХГ В’ячеслав Бахмін сказав, що правозахисники використовуватимуть “усі правові засоби, щоб оскаржити майбутні рішення суду, але особливих надій на це немає”.
Московська Гельсінська група створена в 1976 році та є найстарішою з нині чинних правозахисних організацій Росії. Її співзасновницею була відома правозахисниця Людмила Алексєєва, яка очолювала МГГ з 1996 року до своєї смерті 2018 року.
Після ухвалення закону про “іноземних агентів” у 2012 році МГГ відмовилася від закордонних грантів.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що російська громадська організація “Комітет проти катувань”, яка допомагає постраждалим від насильства з боку представників влади, припиняє свою діяльність після того, як мін’юст Росії вніс її до реєстру “іноземних агентів”.