Міносвіти шукає рішення щодо механізму підтвердження знань та навичок, здобутих у закладах вищої освіти в окупації

Дата: 09 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Міністерство освіти та науки України відреагувало на заяву правозахисників про важливість запровадження реальних механізмів підтвердження освіти молоді з тимчасово окупованих територій (ТОТ). 

Про це йдеться у відповіді пресслужби Міносвіти на запит про коментар видання ZMINA.

Міністерство повідомило, що визнає важливість впровадження механізмів для визнання результатів навчання учнів, які проживають в окупації, та забезпечення рівних можливостей для доступу до освіти.

“Зокрема, ми працюємо над розробкою Порядку визнання результатів навчання для учнів з ТОТ. Наразі Міністерство розпочало роботу над цим документом. Враховуючи складність ситуації та необхідність врахування всіх правових, організаційних та соціальних аспектів, ми розуміємо, що цей процес потребує часу. Однак ми активно працюємо над тим, щоб цей Порядок був розроблений якнайшвидше, аби забезпечити справедливі умови для дітей з ТОТ в частині визнання їхніх освітніх результатів”, – пояснило Міносвіти.

Читайте також: Як механізм атестації знань та умінь, отриманих в окупації, може посилити українську економіку

Міністерство також висловило вдячність громадським організаціям, які активно порушують це питання, оскільки їхній внесок є важливим для формування правильної політики в цій сфері.

“Спільно з громадянським суспільством МОН продовжуватиме роботу над пошуком оптимальних рішень, що сприятимуть інтеграції учнів з ТОТ до освітньої системи України”, – резюмувала пресслужба міністерства.

Напередодні у своїй заяві Коаліція громадських організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, пояснила, що освітня сфера на ТОТ є мішенню окупаційної влади. Російська Федерація намагається за будь-яку ціну відновити роботу освітніх навчальних закладів, ніби підтверджуючи, що життя на ТОТ нормалізується.

Утім, відновлення роботи навчальних закладів відбувається за російськими освітніми стандартами, що суперечить нормам міжнародного гуманітарного права. Відповідно, й документи, що посвідчують здобуття рівня освіти громадянами України в окупації, є російського зразка. На ці документи, як і на інші видані окупаційною владою, поширюється принцип повного невизнання з боку України.

Громадські організації переконані, що створення механізму про визначення, чи дійсно громадянин має знання та навички, здобуті в окупації, дозволить українській молоді, окрім можливості продовження освіти, також забезпечити доступ до ринку праці України, що в умовах кадрового дефіциту є особливо необхідним. Крім того, це дасть дітям і молоді з ТОТ шанс на виїзд з окупованих РФ територій України та самореалізацію на підконтрольній території.

Нагадаємо, 24 жовтня 2024 року низка експертів констатувала, що співпраця між владою та громадськими організаціями покращилась у сфері захисту прав дітей на ТОТ, проте українській владі досі не вдалось усунути низку бар’єрів для забезпечення доступу до освіти.

Напередодні Центр громадянської просвіти “Альменда” розробив комплексні пропозиції щодо спрощення процедури вступу до українських вишів для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій (ТОТ). Ключові зміни передбачають централізацію оцінювання знань, реорганізацію освітніх центрів та оновлення нормативної бази.

У листопаді 2024 року громадські організації закликали Верховну Раду втрутитися через ризики в ухвалених Міносвіти наказах про навчання під час війни. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter