“Саботаж Міносвіти”: уряд просять передбачити фінансування на підготовку дітей з окупованих територій

Дата: 09 Листопада 2020
A+ A- Підписатися

Низка правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, нарікають на відсутність діалогу з Міністерством освіти та науки (МОН) і просять уряд передбачити кошти в бюджеті на підготовчі курси для дітей з окупованих територій (ТОТ). 

Про це йдеться у відкритому зверненні до президента України, голови парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій і прем’єр-міністра. 

Підписанти нагадують, що в червні зміни до Закону “Про вищу освіту”, які ініціював президент, передбачали можливість вступу абітурієнтів з тимчасово окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей до будь-якого закладу вищої та професійно-технічної освіти в Україні. Закон також передбачав можливість скористатися правом на безоплатне навчання зі стипендіальним забезпеченням на підготовчих курсах закладів вищої освіти тривалістю до одного року. 

“Президент та парламент виконали своє завдання з формування державної політики в збереженні зв’язків з молоддю на окупованих територіях та забезпечення їхнього доступу до українського освітнього простору. Наразі вся відповідальність за реалізацію закону покладена на уряд, зокрема на Міністерство освіти та науки, – наголошується у зверненні.

Його підписанти вказують, що вступна кампанія – 2020 показала, що за відсутності належного і вчасного інформування вступників та їхніх батьків будь-які позитивні законодавчі зміни не можуть бути реалізовані належним чином. Саме тому, на думку авторів звернення, цьогоріч вступники з окупованих територій зайняли лише 1/6 частину передбачених квотою для вказаної категорії бюджетних місць та переважно вступили до дуже обмеженого переліку закладів вищої освіти, в яких існували освітні центри минулого року. 

Підписанти відкритого звернення звертають увагу, що нова норма, визначена статтею 44 закону про впровадження підготовчих курсів при університетах для дітей та молоді з ТОТ, має почати діяти з 2021 року. Такі підготовчі курси мають стати не тільки підготовкою абітурієнтів до навчання за українськими освітніми програмами, а їхньою адаптацією до життя поза пропагандою та тиском окупації, що є справжньою реалізацією політики безпечної реінтеграції вже починаючи із січня 2021 року.

Підготовчі курси могли стати реальним інструментом доступу до освіти дітей та молоді з окупованих територій, які вже сім років не мають доступу до вивчення історії України, української мови та літератури, мають побоювання щодо цькування і сприйняття їх із боку студентів з інших регіонів України.

Правозахисні організації наголошують, що, готуючи бюджетні запити для формування проєкту бюджету на 2021 рік, МОН не передбачило фінансування підготовчих курсів і Державний бюджет України: програма 2201250 “Підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників, керівних працівників і спеціалістів харчової, переробної промисловості та агропромислового комплексу, медичних та фармацевтичних кадрів”.. Там повністю відсутнє фінансування на організацію і проведення інформаційної кампанії та підтримку урядової гарячої лінії для вступників до закладів освіти і Державний бюджет України: програма 2201260 “Загальнодержавні заходи у сфері освіти”. .

Як відомо, у лютому 2020 року в Бюджетній декларації на 2020–2022 роки, міністерство передбачало на фінансування підготовчих курсів, гарячої лінії та інформаційної кампанії 60,5 млн, що становило 0,16% бюджету МОН. Утім, станом на сьогодні саме ці програми МОН скоротили повністю – до 0 грн.

На практиці це означає, що керівництво Міністерства освіти та науки свідомо саботує виконання положень чинного Закону "Про вищу освіту", позбавляючи дітей з окупованих територій можливості підготуватися до навчання та вступити до закладів вищої та професійно-технічної освіти на підконтрольній українському уряду території.

Правозахисники наголошують, що повна відмова міністерства виконувати закон і впроваджувати ініційовану президентом та парламентом політику щодо дітей та молоді з окупованих територій призведе до подальшої інтеграції в культурний і освітній простір Російської Федерації.

“Цілеспрямована відмова інформувати жителів тимчасово окупованих територій про можливості, які надає Україна для них і їхніх дітей, є недалекоглядною, а за результатом – злочинною, такою, що шкодить загальнодержавним процесам реінтеграції та деокупації… Ми просимо вас під час доопрацювання проєкту закону про Державний бюджет на 2021 рік врахувати потребу фінансування підготовчих курсів для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій на виконання норм чинного законодавства та підтримати інші заходи для реінтеграції молоді з ТОТ”, – наголошується у зверненні. 

Звернення підписали БФ “Восток SOS”, Центр прав людини ZMINA, Центр громадянської просвіти “Альменда”, ГО “Донбас SOS”, Кримська правозахисна група, Громадська організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, ГО “Крим SOS”, БФ “Право на захист”, Освітній будинок прав людини в Чернігові, Асоціація УМДПЛ, ГО “М’АРТ”, Центр гуманістичних технологій “Ахалар”, ГО “Вектор прав людини”, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Дім прав людини “Крим”, Регіональний центр прав людини, Харківський інститут соціальних досліджень. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter