Мін’юст перешкоджає в доступі до публічної інформації про ув’язнених – “Донецький меморіал”
Міністерство юстиції у 2018 році перешкоджало “Донецькому меморіалу” в доступі до публічної інформації про ув’язнених в Україні.
Про це йдеться в матеріалі на сторінці “Донецького меморіалу”.
Правозахисники нагадали, що двічі на рік протягом 15 років надсилають запит до міністерства про статистичні дані.
2 лютого 2018 року “Донецький меморіал” отримав відповідь від заступника міністра Дениса Чернишова з неповною інформацією. У ній бракувало даних щодо чотирьох питань, – зокрема, про кількість ВІЛ-інфікованих у СІЗО, хворих на туберкульоз та людей з інвалідністю, взятих під варту. На таку відповідь заступника міністра правозахисники надіслали повторний запит на інформацію і шість разів нагадували службовцям про необхідність надати дані.
“На одне з таких повідомлень нам відповів працівник Мін’юсту С., який у своєму листі від 23 лютого 2018 року запевнив, що відповідь нам готується, та навіть неофіційно повідомив запитувані дані: “Станом 01.01.2018 число ВІЛ-інфікованих у СІЗО (УВП) – 975 осіб, хворих на туберкульоз – 273 особи, інвалідів серед осіб, узятих під варту, – 151 особа”. Він також зазначив про реєстрацію нашого звернення”, – переповідають правозахисники.
Але згодом представник Мін’юсту С. повідомив електронною поштою, що відісланий на реєстрацію лист-відповідь, так і не надійшов до нього.
“Для надання за запитом даних про результати амністії, – а це сім чисел, – потрібно 20 робочих днів. Фахівцям Мін’юсту на такий обсяг даних фаху не вистачило. Це є ознакою рівня компетентності та спроможності працівників та очільників відомства та їх справжнього ставлення до надання інформації про свою роботу”, – коментують у “Донецькому меморіалі” і додають, що за деякий час у Мін’юсті повідомили про відсутність статистики новоприбулих.
У своєму матеріалі правозахисники описують досвід реєстрації своїх запитів безпосередньо у відповідальних за доступ до публічної інформації службовців. Вони називають процедуру прийняття документів “складною, зарегульованою та далекою від європейських стандартів, ба навіть стандартів, які існували в пенітенціарній службі чотири-п’ять років тому”.
6 березня 2018 року правозахисники спрямували рекомендованим листом та електронною поштою на themis@minjust.gov.ua інформаційний запит про результати амністії. Через неналежне виконання Закону “Про доступ до публічної інформації” правозахисники надіслали в Окружний адміністративний суд Києва скаргу.
Під час слухання справи представниця Мін’юсту звертала увагу суду:
– що подані правозахисниками фрагменти електронних повідомлень не складно підробити, а тому вони не доводять отримання відомством листів електронною поштою;
– правозахисники не надали свідчення отримання рекомендованого листа в Мін’юсті;
– квитанція про надсилання рекомендованого листа від 6 березня не містить інформації про те, хто його відіслав, а отже, це може означати, що його може надіслати будь-хто, а не “Донецький меморіал”;
– вміст рекомендованого листа правозахисників невідомий, бо опису вкладення немає, тому там навіть може бути чистий лист паперу.
Правозахисники дивуються, чому офіційна інформація про отримання рекомендованого листа за довіреністю отримувача зі сторінки Укрпошти не є таким підтвердженням. Вони вказують, що суддя Ігор Смолій визнав такий аргумент прийнятним.
Міністерство юстиції також вважає, що факт листування зі співробітником відомства не може підтверджувати отримання запиту на інформацію.
“Це листування не є належним доказом у розумінні Мін’юсту начебто тому, що електронна скринька у нього на ukr.net, а Мін’юстом офіційно використовуються адреси тільки minjust.gov.ua. Нам не зрозуміло, чому робоче листування, яке є безперечним фактом, з працівником Мін’юсту на електронну адресу не на minjust.gov.ua не є прийнятним доказом”, – йдеться в повідомленні “Донецького меморіалу”.
Представниця Мін’юсту під час засідань суду уникала обговорення факту отримання листів “Донецького меморіалу” та не надала пояснень, чи насправді в Мін’юсті працює особа С., з яким листувалися правозахисники, і яким чином цей працівник виявився обізнаний зі змістом запитів.
“Суд залишив поза увагою таку дивну позицію представника Мін’юсту про факт спілкування з його працівником. Не став суд також з’ясовувати, яким чином потрібно розцінювати факт наявності інформації на сторінці Укрпошти про отримання рекомендованого листа. Окрім цього, не зрозуміло, чому суд залишив поза увагою та оцінкою направлення з електронної адреси Дениса Чернишова повідомлення про отримання нашого запиту”, – йдеться в матеріалі “Донецького меморіалу”.
“Донецький меморіал” оскаржив рішення судді Ігоря Смолія в апеляційній інстанції. Наступне засідання в цій справі відбудеться в Київському апеляційному адміністративному суді 22 січня на 10:00. Справу розглядатиме колегія, яка складається із головуючої Олени Пилипенко, суддів Світлани Шелест та Олени Кузьмишиної.
Нагадаємо, раніше Центр інформації про права людини повідомляв про вимогу громадських організацій та журналістів знизити судовий збір під час подання судових позовів у справах про доступ до публічної інформації.