Майже половина опитаних українців вважають, що перемога Трампа наближає мир – КМІС
45% українців переконані, що обрання Дональда Трампа президентом США сприятиме досягненню миру в Україні. При цьому 23% респондентів вважають, що за умов Трампової перемоги мир буде здебільшого або повністю справедливим для країни.
Такими є результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного з 2-го до 17 грудня 2024 року.
У ньому йдеться, що майже половина опитаних (45%) бачать у перемозі Трампа наближення миру, з них 15% вважають, що це зробить мир значно ближчим, а 30% відзначають лише невелике зближення. Водночас 14% респондентів стверджують, що мир стане більш віддаленим, причому 5% говорять про суттєве віддалення, а 9% – про незначне. Інші 40% або впевнені у відсутності змін, або не змогли визначити свою позицію.
Соціологи також звернули увагу на те, що тільки 7% громадян вважають, що мир може бути цілковито справедливим для України. Лише 11% дотримуються протилежної думки, вважаючи, що мир буде абсолютно несправедливим. Решта опитаних, як пояснює КМІС, знаходяться між цими двома крайнощами, оцінюючи можливість виконання вимог як України, так і Росії в різних пропорціях.
Загалом 23% респондентів упевнені, що мир за президентства Трампа буде здебільшого або повністю справедливим для України, тоді як 31% дотримуються думки про його переважну або повну несправедливість. Ще 29% вважають, що угода про мир передбачатиме як виконання вимог України, так і поступки на користь Росії, але не можуть визначити, які з них будуть домінуючими. Ще 18% не змогли висловити свою позицію з цього питання.
КМІС провів дослідження у межах всеукраїнського опитування громадської думки “Омнібус”, додавши запитання про ставлення до перемоги Трампа. Опитування здійснювалося методом телефонних інтерв’ю (CATI) серед випадкової вибірки мобільних номерів у всіх регіонах, підконтрольних уряду України. Усього опитали 985 респондентів віком від 18 років, які проживають на цих територіях. До вибірки не включали громадян, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року, а також мешканців тимчасово окупованих територій. Однак у дослідженні брали участь внутрішньо переміщені особи, які виїхали з цих регіонів.
За стандартних умов похибка вибірки становить не більше 4,1% для значень, близьких до 50%; 3,5% – для показників, що наближаються до 25%; 2,5% – для 10% і 1,8% – для 5%. Утім, через воєнні обставини додається систематична похибка. Попри це, КМІС наголошує, що результати залишаються високорепрезентативними й дають можливість надійно аналізувати суспільні настрої.
Нагадаємо, що у листопаді цього року політтехнолог, радник кампанії обраного президента США Браян Ланза закликав Україну “забути про Крим”, назвавши це обов’язковою умовою можливого плану врегулювання війни в Україні. У перехідній адміністрації Дональда Трампа заявили, що він говорив не від імені майбутнього очільника держави.