МАГАТЕ: у світі побільшало країн, які хочуть мати ядерну зброю

Дата: 24 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Останніми роками у світі побільшало країн, влади у яких замислюються над розробкою ядерної зброї. 

Про це розповів під час дискусії на Всесвітньому економічному форумі у Давосі генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі, якого цитує “Укрінформ”. 

Ілюстраційне зображення. Фото: Alamy

Гроссі не назвав точну кількість таких країн, але додав, що мова йде, між іншим, про регіон Близького Сходу, де про отримання такої зброї замислюється Іран.

Серед схожих держав гендиректор МАГАТЕ назвав й Україну. До такого висновку він дійшов через активізацію дискусій у суспільстві, в яких під сумнів ставлять відмову від ядерної зброї у 1990-х роках та отримані гарантії безпеки за Будапештським меморандумом. 

“Ситуація погіршується. Дійсно погіршується. Деякі спільні принципи, які навіть у часи конфлікту існували між, наприклад, п’ятьма постійними членами Ради безпеки ООН та іншими великими європейськими країнами щодо ядерної зброї та нерозповсюдження, більше не діють. Часи підвищеної геостратегічної напруги, на жаль, як-от зараз, підвищують привабливість ядерної зброї. Ми повинні це визнати”, – каже Гроссі. 

Через геополітичну напругу під сумнів почали ставити й консенсус щодо мораторію на ядерні випробування, додає очільник МАГАТЕ. 

Ілюстраційне зображення. Макет бомби B57 — колишня тактична ядерна зброя, розроблена Сполученими Штатами під час холодної війни. Фото: nixonfoundation.org

“Росія денонсувала Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (CTBT), а в США та інших країнах розгортаються дискусії про необхідність відновлення ядерних випробувань. Подібне ми бачимо і в Азії, де в Республіці Корея відкрито обговорюють можливість отримання ядерної зброї. Аналогічні дискусії точаться і в Японії. Хоча офіційно уряд цього не підтримує, я чув це під час своїх візитів до Японії”, – каже він. 

Усе це, за оцінкою Гроссі, створює “значний тиск на один із базових принципів міжнародного життя – норму та режим нерозповсюдження, які, попри всі свої недоліки, добре слугували нам”.

Нагадаємо, що кілька років тому Казахстан запропонував усім країнам світу відмовитися від ядерної зброї до 2045 року.

Причина, по якій з таким закликом виступила влада саме цієї країни, криється, між іншим, у тому, що разом з Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном та Киргизстаном Казахстан входить до першої у Центральній Азії зони, вільної від ядерної зброї. 

Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) раніше звертав увагу, що ризик застосування ядерної зброї у світі сягнув найвищого рівня з часів Холодної війни. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter