Львівський театр імені Лесі Українки підтримав ініціативу, яка збирає інформацію для захисту постраждалих від харасменту

Дата: 30 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Львівський театр імені Лесі Українки поширив інформацію про анонімну гугл-форму, створену ініціативною групою для збору свідчень, необхідних для офіційного висунення звинувачень проти керівника Молодого театру та викладача КНУТКіТ імені Карпенка-Карого Андрія Білоуса.

Відповідну заяву театр опублікував на своїй сторінці в інстаграмі.

Фото: фотографії старого Львова

Ініціативна група займається розслідуванням фактів протиправних дій і закликає постраждалих від домагань, а також свідків таких випадків поділитися своїм досвідом через анонімне звернення. У театрі наголосили, що вся отримана інформація залишатиметься конфіденційною й не буде розголошуватися без згоди респондентів.

У гугл-формі можна детально описати обставини випадків харасменту та за можливості надати відповідні докази.

Команда театру підкреслила, що дотримується принципів поваги, рівності та справедливості, тому засуджує будь-які незаконні чи неетичні дії та закликає відкрито говорити про такі ситуації. Вона також підкреслила, що сексуальні домагання, насильство та зловживання службовим становищем у театрі чи закладах вищої освіти є неприйнятними.

У заяві зазначається, що цей випадок не має залишитися ізольованою історією в театральному середовищі, а повинен стати поштовхом до системних змін у роботі театральних інституцій і навчальних закладів. Театр наполягає на належному розслідуванні з боку правоохоронних органів та університетського керівництва і вимагає справедливого покарання винних. Також команда театру заявила, що продовжить стежити за розвитком цієї справи й закликала інші театральні інституції приєднатися до цього процесу.

Раніше у коментарі виданню ZMINA юристка ГО “Ла Страда-Україна” Евеліна Чорнобай зазначила, що, якщо говорити про юридичні механізми захисту від сексуальних домагань у закладах освіти, потрібно відштовхуватися від вимог освітнього законодавства і від норм, які врегульовують відповідальність за вчинення таких дій загалом.

За її словами, в закладах освіти будь-якого рівня має бути створене здорове освітнє середовище, що означає, зокрема, забезпечення ненасильницької комунікації. Тобто має бути захист від будь-яких виявів насильства, які можуть виникати в закладах освіти, та реагування відповідно до визначених законодавством повноважень на такі вияви.

Тож у разі вчинення сексуальних домагань слід звертатися до поліції з відповідною заявою, адже лише представники правоохоронних органів можуть відреагувати на ситуації “тут і зараз”.

Щодо доказів, юристка зазначила, що це можуть бути будь-які докази, які можуть підтвердити обставини, – скриншоти листування, покази свідків, які могли бачити такі вияви сексуального насильства, аудіо-, відеодокази тощо. Не існує якоїсь визначеної кількості доказів, після досягнення якої вже можна звертатися до правоохоронних органів.

Нагадаємо, що режисера Молодого театру та викладача Київського національного університету імені Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в сексуальних домаганнях до студенток і непристойних повідомленнях. 

У відео на ютуб-каналі “Ґвалтівник Білоуса” (@Содом_і_Гоморра_КНУТКТ) дівчина з прихованим обличчям розповіла, що він почав писати їй улітку 2020 року, після її вступу до університету.

Вона пояснила, що Білоус отримав її номер із групового чату й одразу почав писати особисті повідомлення. Спершу листування було звичайним, але згодом викладач ставив запитання особистого характеру, зокрема про її стосунки з батьками та романтичні зв’язки. З часом його слова ставали дедалі недоречнішими. Наприклад, у відповідь на її організаційні запитання він писав: “Чому ти хочеш говорити лише про роботу, а не хочеш мене збуджувати?” 

За словами дівчини, Білоус надсилав їй інтимні фото інших студенток і просив надіслати аналогічні. Також він запитував про її сексуальні фантазії, надсилав свої інтимні зображення, хоча про це його ніхто не просив. Найбільше її налякали наполегливі запрошення “на чай, поговорити й поплакатися”. Одного разу він запитав її про ставлення до дитячого порно, що стало для неї найбільш тривожним сигналом.

В описі до відео зазначено, що це лише перша частина розповіді, і автори закликали інших потерпілих розповідати свої історії. Ютуб-канал, присвячений цій ситуації, створили 2020 року, але раніше на ньому публікували лише студентські вистави. 

Викладача відсторонили від роботи, а виш звернувся до поліції, щоб розслідувати заяви студенток та випускниць.

Одна з працівниць університету імені Карпенка-Карого, Наталія Корольова, виправдовувала Андрія Білоуса та стверджувала, що студентки нібито “провокують чоловіків на домагання” своїм відвертим вбранням. 

Водночас в адміністрації університету зазначали, що це особиста думка Корольової й вона не мала права її висловлювати як працівниця вишу. Після цих слів студенти вимагали звільнити жінку, однак представники вишу відповіли, що це можуть зробити лише “згідно з чинним законодавством”. Зрештою, як пише “УП. Життя”, викладачка отримала догану.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter