Президент “умовив” ГО на додаткову звітність замість декларацій? Активісти спростовують
Президент Петро Порошенко пропонує замінити обов’язкову подачу декларацій громадськими активістами на обов’язкове звітування.
Про це в ефірі телеканалу “Рада” заявила представниця президента в парламенті Ірина Луценко.
“Я знаю, що громадські організації та активісти погодилися на розширене подання інформації, розширене звітування”, — сказала народна депутатка.
Вона розповіла, що крім того президент планує збільшити поріг доходів громадських організацій, через яке виникає зобов’язання надавати звіти. Це у два-три рази зменшить кількість підзвітних людей.
“Президент наполягає на тому, щоб члени цих громадських об’єднань, особливо активісти-антикорупціонери, особисто як фізичні особи не проходили таке е-декларування, а буде просто розширене звітування громадських організацій”, — розповіла Луценко.
Ірина Луценко: по поданому @Poroshenko ЗП щодо е-декларування доходів громадських активістів знайдено компроміс з активістами:
– скасовується е-декларування активістами-фізичними особами
– збільшується поріг доходів для обов’язкового звітування представниками ГО⏯️ pic.twitter.com/tMcupAhsHz— Верховна Рада України (@verkhovna_rada) February 7, 2018
Вона додала, що лишилося отримати згоду на такий варіант закону від депутатів Верховної Ради.
Водночас PR-менеджер проекту “Громадяни в дії” Олександр Равчев на своїй сторінці у мережі Facebook заявляє, що Ірина Луценко сказала неправду. За його словами, громадські організації не погоджували президентські законопроекти №6675 та №6674 про заміну е-декларування активістів на додаткову публічну звітність.
Равчев звернув увагу на заяву Реанімаційного пакету реформ, у якій йдеться, що громадські організації підтримують безумовне скасування е-декларування через законопроект №6271. А законопроекти президента пропонують доопрацьовувати після висновків Венеційської комісії.
“Ми і десятки інших організацій категорично виступаємо проти закручування гайок і звуження простору для роботи громадянського суспільства в Україні. Не припустимо відміняти один репресивний закон ціною прийняття іншого”, — у свою чергу зазначає голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик. При цьому вона посилається на заяву 72 українських організацій з вимогою до президента припинити наступ на громадські об’єднання і відкликати з Верховної Ради свої законопроекти №6674 і №6675.
“Законодавчі ініціативи від АП копіюють методи, які використовувалися в Казахстані і Росії. Незважаючи на уявну турботу про прозорість та підзвітність, запроваджене регулювання в цих країнах призвело до майже повного знищення непідконтрольних владі громадських об’єднань і тотального наступу на громадянське суспільство”, — додає Печончик.
Олександр Равчев також вказує на аналітику Міжнародного центру некомерційного права із Вашингтону та Ради Європи про те, що норми стосовно додаткової звітності президентських законопроектів надмірні та дискримінаційні.
“Можна казати що завгодно. Але явно не про те, що ці законопроекти є компромісом між адміністрацією президента (АП) і громадським сектором, який досягнув Дмитро Шимків (заступник голови АП — ред.). Адміністрація президента пропонує вирішити одну проблему, створенням іншої проблеми. І ще не зрозуміло яка з них більша”, — пише Олександр Равчев.
Як повідомлялося, Верховна Рада 23 березня 2017 року схвалила законопроект №6172, яким звільнила військовослужбовців рядових, сержантів і молодших офіцерів від обов’язку подавати е-декларації, але зобов’язала подавати е-декларації антикорупціонерів (керівників або членів вищого органу управління громадських об’єднань, які займаються діяльністю з протидії корупції), членів громадських рад при державних органах, кандидатів на виборні посади.
Президент України Петро Порошенко 10 липня вніс до парламенту пакет законопроектів щодо обмеження е-декларування для антикорупційних громадських організацій.
З 1 січня 2018 року для державних чиновників почався процес реєстрації електронних декларацій за 2017 рік, який триватиме до 1 квітня. Цього року декларації мають подавати також представники некомерційних організацій. Правозахисники закликають українську владу припинити переслідування антикорупційних активістів в Україні. Раніше Європейський Союз також наголосив, що е-декларування для активістів створює невиправданий тиск на неурядові організації.