Лубінець представив спецдоповідь, яка на прикладі України розкриває патерни Росії окупації нових країн

Дата: 27 Березня 2025
A+ A- Підписатися

27 березня 2025 року Уповноважений Верховної Ради з прав людини оприлюднив Спеціальну доповідь щодо ситуації на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях (ТОТ) України. Документ розкриває етапи підготовки країни-агресора до тимчасової окупації українських територій та інструменти підкорення населення на ТОТ.

Спецдоповідь оприлюднена українською, англійською, французькою, італійською, німецькою, іспанською та арабською мовами. 

Автори Спецдоповіді проаналізували та систематизували практики масових порушень прав людини з боку РФ як одного з ключових інструментів захоплення, утримання контролю над українськими територіями, а також запровадження політик країною-агресором для підкорення цивільного населення на них.

Спецдоповідь оприлюднили у день ухвалення першої Резолюції Генеральної Асамблеї ООН №68/262, яка підтвердила суверенітет України і міжнародно визнані кордони в межах 1991 року. 

Омбудсман зауважив, що, зокрема, через мляву реакцію на першу незаконну окупацію українських територій Російською Федерацією країна-агресор ухвалила рішення щодо продовження агресії і початку повномасштабної окупації України у 2022 році. 

Дмитро Лубінець назвав цю доповідь єдиним на сьогодні масштабним та ґрунтовним дослідженням, яке систематизує діяльність країни-агресора на ТОТ. 

“В доповіді не просто зафіксовано окремі порушення: йдеться про конкретний опис етапів і методів окупації, те, які тактики та цілі стоять за цим. Це — фактичне викриття геноцидної політики Росії  […]. Ознайомившись із доповіддю, наші міжнародні партнери зрозуміють, що деякі елементи початку російської агресії проти ваших країн, ви вже маєте на території своїх держав”, – прокоментував Лубінець. 

Під час презентації доповіді Лубінець звернув увагу міжнародної аудиторії на дії РФ:

“Ми бачимо, що наразі Росія втручається у виборчі процеси в інших країнах, поширює російські наративи. Розуміння того, як Росія діяла в Україні до окупації її територій, допоможе і нашій країні, і міжнародним партнерам ідентифікувати ці методи на ранніх етапах та вчасно їм протидіяти”, – сказав Лубінець і закликав країни звернути на це увагу. 

Спеціальна доповідь складається з чотирьох розділів:

  • Дії та політики РФ, що передували тимчасовій окупації частини території України. Використання грубих порушень прав людини для підкорення цивільного населення.
  • Використання грубих порушень прав людини для підкорення цивільного населення (від захоплення територій до встановлення влади). 
  • Системні практики порушення прав людини під час утримання контролю над територіями (грубі порушення, політики). 
  • Реагування та протидія агресії РФ (протиправним діям, практикам)
    на національному та міжнародному рівнях: уроки України. 

Наприкінці документа є рекомендації – як для українських державних інституцій, так і для міжнародних партнерів. Уповноважений закликав всі дотичні інституції уважно опрацювати рекомендації та забезпечити їхнє виконання.

Спецдоповідь містить рекомендації і Омбудсман пообіцяв, його офіс публічно аналізуватиме, як ці рекомендації імплементували державні органи. Також Офіс уповноваженого буде досліджувати та дискутувати із міжнародними партнерами, наскільки вони дослухалися до рекомендацій.

Лубінець закликав донорів підтримати створення аналітичного центру на базі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, який би глибше аналізував ситуацію та події, пов’язані із російською агресією й формував чіткі прогнози щодо подальших дій Росії — як проти України, так і в ширшому глобальному контексті.

Нагадаємо, 21 січня 2025 року Коаліція правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, оголосила 13 пріоритетних кроків для Верховної Ради та Кабміну у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України на 2025 рік.

Правозахисна спільнота в Україні закликала владу, зокрема розбудувати систему підтримки зв’язків зі своїми громадянами в окупації, які країна-агресор систематично намагається розірвати. Серед інших рекомендацій у документі також міститься пункт про запровадження програм підтримки для дітей та молоді задля сприяння їхній адаптації та інтеграції після виїзду з окупації, зокрема для проходження навчання.

Крім того, напередодні коаліція оприлюднила до 13-ї сесії Верховної Ради чергову дорожню карту законопроєктів щодо постраждалого населення з метою консолідації зусиль, формування послідовної законодавчої політики та забезпечення ефективної допомоги.

За підсумками аналізу законопроєктів, представлених у дорожній карті, правозахисники вважають важливим звернути увагу народних депутатів України на окремі питання, які виникають у процесі підготовки та розгляду законодавчих ініціатив із цієї тематики.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter