Лауреатом Національної правозахисної премії став юрист УГСПЛ та військовослужбовець Олександр Данилов

Дата: 10 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

10 грудня в Києві відбулося нагородження Національною правозахисною премією, яка присуджується за особистий внесок у захист прав людини в Україні. Лауреатом цього року став правозахисник, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини та благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я”, а нині військовослужбовець Олександр Данилов. 

Про це повідомляє журналістка видання ZMINA з події.

“Я щасливий, радісний. Ця премія не тільки моя. Це премія моїх сталевих дівчат, моєї команди. Переважна більшість живе і працює в Херсоні: під “градами”, дронами. Ця премія фонду “Милосердя і здоровʼя”. Це премія медіаплатформи “Вгору”. Це премія всіх колег, УГСПЛ. Ці люди були зі мною разом під мінометними й артобстрілами. Премія – це поштовх у роботі нашої приймальні“, – сказав під час нагородження Олександр Данилов. 

Олександр Данилов із 2004 року працює у сфері правозахисту, надаючи юридичну допомогу жителям Херсонщини, ветеранам, військовим, зокрема й з ЛГБТКІ+-спільноти. Координує громадську приймальню УГСПЛ у Херсоні, яка навіть під обстрілами продовжує допомагати людям. З початком повномасштабного вторгнення документує воєнні злочини. За цей час зафіксував їх понад 8 тисяч. Його діяльність не обмежувалася лише Херсоном, він регулярно їздив до деокупованих населених пунктів регіону. 

У лютому 2024-го Олександр долучився до лав ЗСУ, де проходить службу у 81 окремій аеромобільній Слобожанській  бригаді Десантно-штурмових військ Збройних сил України. Також продовжує вести активну просвітницьку діяльність через ресурси УГСПЛ та видання “Вгору”.

Щороку церемонія нагородження Національної правозахисної премії відбувається 10 грудня, у День прав людини. Лауреата обирає коаліція правозахисних організацій “Правозахисний порядок денний”, а за проведення церемонії нагородження відповідає Центр громадянських свобод.

“Премія існує для того, щоб відзначити роботу тих, хто зазвичай залишається в тіні, підвищити суспільну значущість праці правозахисників і популяризувати права людини. Подавати на конкурс можна спеціалістів з різних куточків України, які зробили вагомий внесок у розбудову демократії та відповідального суспільства, захист справедливості та громадян. Але висунути кандидата можуть тільки правозахисні організації”, – говорять організатори премії. 

Нагадаємо, це вже вдев’яте вручають Національну правозахисну премію. Минулого року її лауреатом став Максим Буткевич, який на момент вручення був у російському полоні. Його звільнили 18 жовтня 2024 року.

У 2022 році премію отримали керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна та адвокат Юрій Білоус

Лауреатами премії попередніх років були Людмила Гусейнова, цивільна полонена з окупованого Новоазовська, громадська уповноважена з прав дитини в окремих районах Донецької області (ОРДО) (2021 р.); Роман Мартиновський, кримський адвокат, експерт Регіонального центру прав людини (РЦПЛ), та Юлія Сачук, голова громадської організації Fight for Right / “Боротьба за права” (2020 р.); Дар’я Свиридова, правозахисниця Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) (2018  р.); Олена Розвадовська, правозахисниця, яка працює з дітьми в зоні конфлікту на Донбасі, та Марія Томак, журналістка і співкоординаторка Медійної ініціативи за права людини (2017 р.); Геннадій Щербак, луганський правозахисник (2016 р.).

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter