КЖЕ відреагувала на скандал із професором Василенком, оприлюднивши заяву щодо етики викладання журналістики
Комісія з журналістської етики, реагуючи на суспільний резонанс, спричинений сексистськими висловлюваннями колишнього професора кафедри друкованих медіа та історії журналістики Інституту журналістики Микити Василенка, оприлюднила заяву, в якій наголосила на важливості дотримання етичних стандартів у викладанні журналістики.
Вона міститься на сайті КЖЕ.
У заяві йдеться, що навчання майбутніх журналістів і передання їм професійних стандартів мають здійснювати викладачі, які дотримуються Кодексу етики українського журналіста.
Експерти КЖЕ підкреслили, що етична журналістика базується на ретельності в припущеннях і виключає використання стереотипів чи стигматизацію і будь-яких груп за ознаками статі, віку, раси, кольору шкіри, політичних чи релігійних переконань, стану здоров’я чи інших характеристик.
У своїх висловлюваннях, як зазначила Комісія, Микита Василенко порушив принципи людяності та поваги до гідності жінок. Зокрема, він припустив, що українки, чиї чоловіки загинули на війні або отримали інвалідність, можуть стати частиною розвʼязання демографічної проблеми, пов’язуючи це з привабливістю іноземних миротворців, яку він аргументував їхнім матеріальним становищем та “гарними європейськими харчами”.
КЖЕ наголосила на важливості навчання студентів-журналістів усвідомлення багатоманітності суспільства. Це охоплює пояснення значущості різноманітних мотивів і дій людей у різних обставинах, а також потребу формувати обґрунтовані висновки. Відхід від такого підходу, за словами експертів, завдає шкоди розвитку професійних стандартів журналістики.
Комісія схвалила рішення керівництва Київського національного університету імені Тараса Шевченка щодо розірвання контракту з Микитою Василенком через його неприпустимі висловлювання. Також позитивно відзначили й ініціативу студентів, які порушили питання щодо відповідності викладача педагогічним вимогам. Це свідчить про прагнення академічної спільноти до викладання етичних принципів журналістики.
Експерти КЖЕ додали, що комісія готова продовжувати співпрацю з навчальними закладами, які готують журналістів, пропонуючи обмін досвідом і спільне розвʼязання спірних питань, що можуть виникати під час навчального процесу чи професійної діяльності.
Також у заяві комісія надала рекомендації для медіа щодо уникнення ситуацій, у яких експерти припускаються образливих висловлювань:
- планувати тематику ефірів у такий спосіб, щоб уникати можливості приниження окремих груп;
- зупиняти експерта, якщо його мова порушує принципи толерантності, наголошуючи на неприпустимості таких висловлювань;
- публічно відмежовуватися від позиції експерта та перепрошувати аудиторію у випадках, коли були озвучені образливі твердження;
- переглянути або затвердити редакційний кодекс, який унеможливлює подібні ситуації в ефірі.
Ця заява підкреслює важливість етичної відповідальності в медіа та освіті, особливо в підготовці майбутніх журналістів.
Нагадаємо, Василенко зіткнувся з критикою через свої сексистські висловлювання, що пролунали в ефірі російського медіа politnavigator.net, доступ до якого заборонено в Україні.
Викладач зазначив, що присутність іноземних військових в Україні може нібито “покращити демографічну ситуацію”. Він пояснив це тим, що значна кількість іноземців з коштами й бажанням створити стосунки зустрінеться з українками, багато з яких опинилися в складних життєвих обставинах через втрату чоловіків на війні. Як приклад Василенко навів події часів Другої світової війни, коли українські землі окупували німці, називаючи ці стосунки “нормальною українсько-німецькою дружбою”.
Після цього Омбудсман закликав провести службове розслідування, а студпарламент оголосив бойкот.
Зрештою керівництво Київського національного університету імені Тараса Шевченка вирішило завершити співпрацю з професором кафедри друкованих медіа та історії журналістики Інституту журналістики Микитою Василенком до закінчення терміну його контракту.