Киянка Аліна Живаго відкрила мережу піцерій, де працюють люди з інтелектуальними порушеннями

Дата: 14 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

У Києві зʼявилася перша в Україні мережа інклюзивних піцерій, де працює молодь із синдромом Дауна. Її заснувала Аліна Живаго – мама дівчини з інвалідністю, яка зіткнулася з дискримінацією під час пошуку місця для проходження практики.

Про це пише “Економічна правда”.

Фото: Олексій Климов / Українська правда

Донька Живаго навчалася на кухаря, але роботодавці відмовлялися брати її на стажування. Урешті лише одна мережа – “Ашан” – погодилася. Тоді Живаго вирішила створити можливість для працевлаштування самотужки. Після вивчення європейського досвіду, де люди з інвалідністю працюють у кафе, на пошті та в інших сферах, вона почала шукати можливості для відкриття власної справи.

У вересні 2022 року в Києві з’явилося Sunshine Cafe – у приміщенні Metro на проспекті Бандери. У грудні 2023-го відкрили ще одну піцерію – на Позняках. Стартовий капітал для першого закладу вдалось отримати через державну програму “єРобота”, що надала 250 тисяч гривень. Обладнання, посуд і приміщення надала мережа Metro. Також компанія підтримала консультаціями та фахівцями з маркетингу й фінансів.

Спершу Живаго планувала відкривати кафе з млинцями, однак після поради бренд-шефа змінила концепцію на піцерію – у приміщенні вже була піч, а піца має більший попит.

Другий заклад відкрили за підтримки Українського соціального венчурного фонду та частково – на власний прибуток. Долучилися й інші бізнеси: Leroy Merlin надала будматеріали, а фонд компанії допоміг з ремонтом. Меблі подарував “Епіцентр”.

За словами Живаго, працювати в приміщеннях Metro водночас і зручно, і складно. Є стабільний потік покупців, однак більшість із них приходить по продукти, а не до кафе. Тому команда намагається розвивати доставлення та продаж піци на винос.

Фото: Олексій Климов / Українська правда

Попит у закладах різний. У кафе на проспекті Бандери продають 12–15 піц на день, на Позняках – від 3 до 10. Середній чек також відрізняється: 160 грн у першому кафе, де частіше купують каву та сендвічі, і 210 грн у другому – там замовляють піцу.

У перші місяці після відкриття перший заклад навіть вийшов у прибуток завдяки ажіотажу в медіа та блекаутам: у Metro працювали генератори, і кафе мало багато клієнтів. У найуспішніший місяць вдалося заробити 300 тисяч гривень, чистий прибуток становив 80 тисяч.

Команда планує залучити більше B2B-клієнтів – уклали контракти з компаніями, для яких готують піцу на корпоративи. До Дня святого Валентина випікала синабони спільно з “Львівськими дріжджами”, на Великдень планують пропонувати паски.

Sunshine Cafe працює і через Glovo. Сервіс надає вигідні умови для інклюзивного бізнесу, однак через конкуренцію в категорії “Піца” кількість замовлень залишається низькою. Спроба просування в Glovo через платне місце в рейтингу виявилася невдалою – сервіс повернув кошти.

Зараз Живаго шукає гроші на зовнішню рекламу біля гіпермаркетів. За її словами, маркетинг потребує щонайменше 1,5 – 2 тисячі доларів. Найбільші витрати кафе – зарплати (50% бюджету), закупівля продуктів (30%) і комунальні послуги. Останні не завжди вдається оплатити вчасно, але Metro погодилося чекати.

Нагадаємо, що у 2025 році роботодавці отримуватимуть більшу компенсацію за облаштування безбар’єрних середовищ для працівників з інвалідністю.

Компенсації виплачують за витрати роботодавця на придбання спеціальних меблів, устаткування та допоміжних пристроїв, що роблять робочі місця доступнішими для тих, хто має інвалідність. Йдеться про суму:

  • до 120 тисяч гривень – за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю І групи (15 мінімальних заробітних плат);
  • до 80 тисяч гривень – для працівника з інвалідністю ІІ групи (10 мінімальних заробітних плат).

Компенсацію передбачено, зокрема, за купівлю транспортерів для підіймання сходами з електроприводом, брайлівських клавіатур та інших пристроїв для адаптації простору. Програма, що дає таку можливість, стартувала в серпні 2023 року, а порядок надання компенсації затвердили урядовою постановою № 893.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter