Крісла колісні, меблі та протези: з початку року українці отримали майже 60 тисяч засобів реабілітації
За перші два місяці 2025 року українці отримали в межах державної програми протезування понад 58,5 тисяч допоміжних засобів реабілітації. Серед тих, що мають найбільший попит, – засоби пересування.
Про це повідомляє Міністерство соціальної політики.

За даними Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, допоміжні засоби реабілітації впродовж січня-лютого 2025 року видали 18,6 тисячі українців. На це з держбюджету було спрямовано понад 650 млн грн.
Найбільше допоміжних засобів реабілітації видали в таких регіонах: Дніпропетровська, Житомирська, Львівська, Харківська, Тернопільська області.
Зазначається, що найбільший попит мають такі засоби реабілітації:
- засоби для пересування (крісла колісні);
- взуття;
- протези молочної залози;
- меблі, палиці, ходунки;
- протезно-ортопедичні вироби.
Подати заяву на отримання протеза чи іншого засобу реабілітації можна онлайн або особисто в одній з уповноважених установ у громаді:
- найближчий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (ОСЗН);
- територіальне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Про те, як працює державна програма з протезування та як отримати засоби реабілітації, можна дізнатися на спеціальній онлайн-платформі protez.msp.gov.ua.
“Кожна людина має право на безоплатне протезування та забезпечення іншими засобами реабілітації, як-от крісла колісні, милиці та ходунки. Держава зі свого боку гарантує якісні протези та інші засоби реабілітації, покриває їх ремонт, заміну та обслуговування”, – зазначається на платформі.
Зокрема, можна отримати протези, ортези, ортопедичне взуття, спеціальні засоби для самообслуговування та догляду (зокрема, подушки пролежневі, сидіння та східці для ванни, рукавиці, наколінники). Також – допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому, засоби пересування (крісла колісні, електроскутери, підіймачі), меблі, спеціальні засоби для орієнтування.
Наприкінці лютого 2025 року президент підписав євроінтеграційний закон про підтримку працевлаштування людей з інвалідністю. Закон імплементує пункти “g” та “i” Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Передбачається, що для людей з інвалідністю будуть створені реальні умови на відкритому ринку праці. Серед норм ухваленого законопроєкту – професійна адаптація та фінансування облаштування робочого місця, роботодавець отримуватиме компенсацію за застосування розумного пристосування робочого місця.
Раніше ZMINA писала, що 2024 року українські роботодавці облаштували майже 2 тисячі робочих місць для людей з інвалідністю. Держава компенсувала бізнесу ці витрати на 129 мільйонів гривень.
Серед працездатних людей з інвалідністю половина не можуть реалізувати право на працю, а 68% не вистачає грошей на їжу та одяг. Такі результати дослідження, яке презентувала громадська спілка “Ліга Сильних”.