Країною з найвищим рівнем підтримки українських біженців у Східній Європі є Угорщина – дослідження

Дата: 05 Червня 2023
A+ A- Підписатися

У Східній Європі найвищий рівень підтримки українських біженців виявився в Угорщині, громадяни якої готові продовжувати допомогу і не вважають, що витрачені на неї гроші треба переспрямовувати на власних громадян. Водночас найменший рівень підтримки українських біженців зафіксували в Болгарії: там проти допомоги виступає 71% громадян. 

Про це свідчать результати дослідження словацької аналітичної організації GLOBSEC.

Фото: УНІАН

Соціологічне дослідження провели у восьми державах Центральної та Східної Європи: Польщі, Литві, Латвії, Чехії, Румунії, Угорщині, Болгарії та Словаччині.

Загалом 64% опитаних вважають, що за війну в Україні насамперед відповідальна РФ. Водночас 46% переконані, що, забезпечуючи зброєю та військовим обладнанням, їхня країна “провокує” Росію та ризикує втягненням у війну.

Примітно, що в тих державах, чиї громадяни найбільше підтримують українських біженців, така підтримка не збігається з публічними заявами влади цих країн. 

Так, попри те що від уряду прем’єр-міністра країни Віктора Орбана часто лунають проросійські тези, 90% угорців погодилися з твердженням про те, що “потрібно надалі підтримувати біженців з України, адже вони рятуються від війни”.

Після Угорщини найбільший рівень підтримки українських біженців зафіксували в Латвії, Польщі та Литві. Водночас у Литві та Польщі близько половини громадян незадоволені тим, що допомога українцям нібито здійснюється шляхом зниження фінансування власних громадян.

У Румунії, Словаччині та Болгарії кількість незадоволених допомогою українським біженцям більша за кількість тих, хто виступає за підтримку. Найгірша ситуація в Болгарії: там проти допомоги виступає 71% громадян, а за – 52%.

Нагадаємо, що угорські освітяни ще три роки тому почали знаходити в підручниках ознаки того, що в дітей програмують налаштованість проти мігрантів. У вересні 2022 року з’ясувалося, що освітянська програма, яка хитається разом з настроями уряду, вдарила також по Україні як по новому об’єкту загальнодержавної ненависті.

Йдеться про офіційний підручник для 8 класу, що розробив державний центр OFI та який є обов’язковою навчальною книгою для угорських учнів.

Там угорські автори позбавили Україну суверенітету над кримськими горами, повідомивши дітям, що Карпати – єдині гори в Україні, “біля підніжжя яких розташовані історичні угорські міста: Унгвар (Ужгород), Мункач (Мукачево), Хуст”. У розділі новітньої історії угорських учнів переконують у тому, що в Україні точиться громадянська війна, до якої Росія напевно не причетна.

Згодом, у жовтні, уряд Угорщини пообіцяв виправити ситуацію з провокативним змістом онлайн-підручника з географії для 8-класників.

Крім того, у лютому 2023 року прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що Угорщина й далі торгуватиме з Росією. Адже, на переконання лідера Угорщини, російсько-українська війна – це війна “не армії добра і зла, а двох слов’янських країн”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter