Кожен п’ятий українець виправдовує злочини під час бойових дій, а 14% допускають катування

Дата: 08 Грудня 2016
A+ A- Підписатися

Кожен п’ятий українець (21%) вважає, що злочини, вчинені українськими військовими в зоні бойових дій, можуть бути виправдані. Причому 11,3% говорять про виправдання нетяжких злочинів, а 9,8% – про будь-які.

Такі результати загальнонаціонального соціологічного дослідження “Права людини в Україні”, проведеного з 22 жовтня по 6 листопада Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Водночас 48% опитаних засудили такі дії військовослужбовців, вважаючи, що за таке необхідно карати за всією суворістю, проте 23%, не відкидаючи необхідності покарання, вважають військові умови певними пом’якшувальними обставинами.

Найбільш рішуче з приводу подібних ситуацій налаштовані мешканці Донбасу, більше 80% яких вважають, що жодних виправдань для таких злочинів бути не може. Тоді як найбільш “ліберально” налаштовані жителі Заходу, серед яких лише 37% однозначно засуджують подібні практики, а 28% – частково їх виправдовують.

Проти застосування тортур до захоплених у зоні бойових дій ворогів висловилися 80% опитаних, тоді як 14% припускають таку можливість (8% – аби добитися відповідних відомостей і 6,8% – аби адекватно відповісти на аналогічні дії ворога). Причому варто зазначити, що частка тих, хто виправдовує тортури, вище у Західному та Центральному  регіонах (де, відповідно, 19% та 15% опитаних знаходять виправдання таким діям). А 96% опитаних мешканців Донбасу вважають тортури неприпустимими.

“Питання про тортури та катування для нас було показовим: будь-які виправдання пошуку можливості виправдати тортури – це свідчить, що для таких осіб універсальна заборона на тортури – не є універсальною. Усе це заборонено в Декларації та Конвенції з прав людини та інших міжнародних документах”, – каже голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Усього було опитано 2002 респондентів за квотною загальнонаціональною вибіркою, яка за областями України, типами поселення (Київ, обласні центри, інші міста, села), статтю і віком репрезентує доросле населення України (18 років і старше). Опитування проводилось у всіх областях України, м. Києві та контрольованих районах Донецької і Луганської областей. Опитування не проводилось в анексованому Росією Криму, м. Севастополі та окупованих територіях Донбасу. Максимальна випадкова похибка (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,2% з вірогідністю 0,954.

Згідно з дослідженням, серед населення також переважає думка, що підтримка відносин з країнами, в яких масово порушують права людини, є неправильною.

Зокрема, половина опитаних заперечили необхідність збереження відносин з такими країнами, тоді як лише 26% готові заплющувати очі на порушення прав людини в цих країнах, якщо це буде вигідним для нашої країни.

Найбільш прагматично налаштованими в цьому питанні виявилися жителі Західного регіону (де близько 40% висловилися за підтримку таких відносин, і близько 40% – проти), натомість більш суворі моральні оцінки висловили жителі Донбасу (тут 61% опитаних вказали на небажаність відносин з країнами-порушниками прав людини).

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: