Кожен третій постраждалий від домашнього насильства в Україні є літньою людиною
В Україні нині кожне третє повідомлення про домашнє насильство стосується випадків, пов’язаних з літніми людьми.
Такі дані Опендатабот.
Кількість фактів домашнього насильства загалом зростає щорічно. У 2022 році аналітики фіксували певне зменшення випадків, про які ставало відомо правоохоронцям, втім, надалі їх побільшало. Нині, якщо порівнювати з 2021 роком, то ріст склав 17%.
Цьогоріч 76% усіх постраждалих від насильства у родині — жінки. Водночас за роки великої війни більшає звернень від постраждалих чоловіків. Так, до початку повномасштабної війни 80% звернень були від жінок та лише 20% — від чоловіків.
Серед чоловіків найчастіше звертаються літні люди, які зазнають насильства з боку дорослих дітей і онуків — переважно через фінансові мотиви.
Загалом рівень домашнього насильства щодо літніх українців поступово зростає з 2021 року. Цього року за 9 місяців майже 10 тисяч звернень надійшло від людей старших за 60 років. Кожне третє звернення надходить від людей поважного віку, й це вже більше, аніж за весь 2021 рік — тоді було 9,3 тисячі звернень.
Аналітики розпитали у фахівців, що опікуються постраждалими від насильства у родині, щодо причин виникнення цього явища. За словами Альони Кривуляк, директорки департаменту Національних гарячих ліній і соціальної допомоги у Ла Страда-Україна, серед найпоширеніших причин — зростання рівня агресії серед українців через війну, надмірне вживання алкоголю та погіршення матеріального становища.
Експерти очікують зростання домашнього насильства на зимові свята.
Нагадаємо, що кожна друга людина у світі має упередження щодо віку. Ейджизм значною мірою поширений у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, а серед негативних наслідків, що може спричинити упереджене ставлення до літніх, – погіршення їхнього фізичного і психічного здоров’я, соціальна ізоляція і самотність, фінансова незахищеність, зниження якості життя і передчасна смерть.
До початку повномасштабного російського вторгнення дві третини українців вважали, що існує вік, коли, наприклад, “вже пізно” змінити фах. В Україні мешкає щонайменше 9 мільйонів літніх людей, більшість із яких – жінки. Уряд розробляє для них стратегію активного довголіття.